Polak w kosmosie. Misja Ax-4 na Międzynarodową Stację Kosmiczną zbliża się wielkimi krokami

Informacje o autorze

11 lutego 2025
Udostępnij:

Polska aktywnie uczestniczy w międzynarodowych programach kosmicznych, będąc członkiem Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) od 2012 roku. Teraz odnosimy kolejny sukces na arenie międzynarodowej, ponieważ drugi Polak w historii poleci w kosmos.

misja ax-4

Sławosz Uznański-Wiśniewski został wybrany do rezerwy astronautów ESA jeszcze w 2022 roku. Specjalizuje się w inżynierii kosmicznej i systemach odpornych na promieniowanie kosmiczne. Teraz został jednym z członków załogi misji AX-4. Tym samym zostanie drugim Polakiem w historii lotów kosmicznych i pierwszym, który spędzi czas na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Wraz z nim wyruszą Amerykanka Peggy Whitson, Węgier Tibor Kapu i Shubhanshu Shukla z Indii.

„Jestem dumny z tego, że jestem Polakiem, że mogę tutaj być i zabrać polską flagę ze sobą na Międzynarodową Stację Kosmiczną. Jedna z nich to ta, którą w 1978 roku miał ze sobą generał Hermaszewski, więc jest to kontynuacja tego lotu symbolu. Razem z całą Europą budujemy technologie i pracujemy po to, żeby przywieźć nowe usługi oraz rozwiązania dla ludzi na Ziemi. Myślę, że to jest dopiero początek i nie mogę się doczekać kolejnych kroków” – powiedział Sławosz Uznański-Wiśniewski

Co ciekawe, na Międzynarodową Stację Kosmiczną zabierze ze sobą pamiątki związane z Polską i naszymi rodakami. Ale także tradycyjne polskie pierogi.

Misja Ax-4: Polak w kosmosie

Axiom Mission 4, a w skrócie misja Ax-4. Czyli prywatna misja kosmiczna na Międzynarodową Stację Kosmiczną. Lot będzie obsługiwany przez spółkę Axiom Space i wykorzysta przy tym statek kosmiczny Crew Dragon należący do SpaceX. Misja ma odbyć się planowo w kwietniu i potrwa 14 dni. Wśród 4-osobowej załogi na wyróżnienie zasługuje miejsce polskiego astronauty. Sławosz Uznański-Wiśniewski będzie drugim w historii Polakiem, który wybierze się w kosmos.

Będzie to czwarta załogowa misja realizowana przez Axiom Space we współpracy z NASA. Na jej pokładzie, oprócz Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego, znajdą się także astronauci reprezentujący Indie i Węgry.

„Misja to ogromna szansa i wyzwanie dla polskiego sektora kosmicznego. Aby się udała, pracuje nad nią wiele osób. Wszystko musi być ustalone i przygotowane wcześniej , gdyż w kosmosie nie ma miejsca na improwizacje. Przed polskim astronautą  pracowite 14 dni na orbicie: 13 eksperymentów technologiczno-naukowych, 25 eksperymentów edukacyjnych, 4 połączenia z Ziemią. Chcemy wykorzystać naszą szansę, jaką jest misja IGNIS w 100 procentach” – powiedział prezes POLSA prof. Grzegorz Wrochna.

Podczas 14-dniowej misji, załoga będzie prowadzić badania w warunkach mikrograwitacji, dotyczące m.in. zdrowia astronautów, mikrobiomu, nowych materiałów oraz technologii, w tym wykorzystania sztucznej inteligencji. Zaangażuje się również w działania edukacyjne.

Jak podaje Kancelaria Premiera, w ostatnich latach Polska znacząco zwiększyła swoje zaangażowanie w sektor kosmiczny. Według wyliczeń, jesteśmy na 7. miejscu państw, które inwestują najwięcej środków w tym obszarze. Tylko w 2025 roku nasza składka do Europejskiej Agencji Kosmicznej wyniosła około 140 mln zł (33,5 mln euro) w ramach programów obowiązkowych oraz 672 mln zł (160 mln euro) na programy opcjonalne.

Źródło grafiki: Kancelaria Prezesa Rady Ministrów

Polecamy

Więcej w tym dziale: