Nowy rozdział w rozwoju polskiej AI. Ministerstwo Cyfryzacji prezentuje PLLuM, rządowy model językowy sztucznej inteligencji

Informacje o autorze

24 lutego 2025
Udostępnij:

PLLuM, czyli pierwszy rządowy model językowy sztucznej inteligencji, stworzony dla administracji. Minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski zaprezentował podczas dzisiejszej konferencji, w którym kierunku rozwija się polski system AI.

PLLuM

Minister cyfryzacji podczas poniedziałkowej konferencji zapowiedział rewolucję w świecie administracji. Jak czytamy na oficjalnej stronie projektu, PLLuM (Polish Large Language Model) to inicjatywa mająca na celu stworzenie otwartego polskiego modelu językowego. Warto wspomnieć, że liderem projektu jest Politechnika Wrocławska.

„Sztuczna inteligencja musi być bezpieczna i wiarygodna. PLLuM został zaprojektowany tak, by nie halucynować, nie wprowadzać w błąd i nie fałszować faktów. To zaufana technologia, która ma wspierać administrację, minimalizować biurokrację i ułatwiać pracę naukowcom. To także krok w stronę cyfrowej suwerenności Polski. Polscy naukowcy i rząd biorą odpowiedzialność za rozwój AI w naszym kraju. PLLuM to przyszłość administracji: inteligentna, prosta i dostępna dla każdego” – powiedział Krzysztof Gawkowski.

Poznaj PLLuM, polski model językowy AI

Sztuczna inteligencja zaczęła być odmieniana przez wszystkie przypadki przez polski rząd. Jeszcze w lutym Donald Tusk spotkał się z szefem Google’a. Następnie Polski Fundusz Rozwoju podpisał z amerykańskim gigantem memorandum o współpracy w zakresie wdrażania rozwiązań AI w polskich instytucjach i firmach.

Teraz przyszedł czas na PLLuM. Czyli pierwszy rządowy model językowy sztucznej inteligencji. Jak podkreśla Ministerstwo Cyfryzacji, które zaprezentowało dzisiaj projekt, będzie to nowy rozdział w rozwoju polskiej AI. Został on oficjalnie udostępniony na platformie HuggingFace. Na ten moment PLLuM trafi do aplikacji mObywatel. Później będzie wspierać urzędników w codziennej pracy.

„PLLuM to model oparty na autorskich, polskich danych, zbudowany na jednym z największych korpusów tekstowych w kraju – ponad 100 miliardów słów. Dzięki nowym procedurom prawnym i współpracy z wydawcami udało się stworzyć legalny, wysokiej jakości zbiór danych. PLLuM to nie tylko modele językowe od 8 do miliardów parametrów. To także nowatorskie metody ewaluacji, które pozwalają oceniać AI pod kątem języka polskiego. Dodatkowo, stworzyliśmy prototyp asystenta-petenta, który już dziś obsługuje pierwsze przypadki użycia w administracji. To początek nowego etapu w rozwoju technologii językowych” – podkreślił kierownik naukowy projektu z Politechniki Wrocławskiej, Jan Kocoń.

Liderem projektu jest wspomniana Politechnika Wrocławska. Model językowy powstał dzięki współpracy z takimi instytucjami jak NASK oraz Instytut Podstaw Informatyki PAN. Prace nad projektem zostały zakończone 31 grudnia 2024 roku.

„Dziś jest ważny dzień dla polskiej cyfryzacji i suwerenności technologicznej. Model językowy PLLuM łączy rozwój administracji, dostępność usług i nowoczesne technologie, udowodniając, że Polska ma kompetencje i potencjał, by tworzyć rozwiązania na światowym poziomie. Dzięki pracy polskich naukowców, uczelni i firm, dziś możemy powiedzieć: jesteśmy dumni z Polski i polskiej myśli technologicznej. PLLuM to dowód na to, że warto inwestować w rodzimą innowację i cyfrową przyszłość” – podsumował minister cyfryzacji.

Źródło grafiki: X/Ministerstwo Cyfryzacji

Polecamy

Więcej w tym dziale: