Technologie kwantowe. Czy odmienią przyszłość XXI wieku? Podcast z dr Anną Kamińską, Quantum Systems Director Creotech Instruments

Informacje o autorze

02 kwietnia 2025
Udostępnij:

Według badań przeprowadzonych przez EY wspólnie z Uniwersytetem Oksfordzkim, globalne wydatki na rozwój technologii kwantowych sięgają 40 mld dolarów rocznie. Dlatego w dzisiejszym podcaście stawiamy pytanie: jak daleko jesteśmy od rewolucji kwantowej?

Technologie kwantowe

Technologie kwantowe to jeden z najbardziej ekscytujących kierunków współczesnej nauki i technologii, który obiecuje rewolucję m.in. w obliczeniach czy komunikacji. W ostatnich latach giganci technologiczni, jak Google, IBM, Microsoft czy Intel, poczyniły ogromne postępy w budowie komputerów kwantowych. Jednak praca nad technologiami kwantowymi wciąż odbywa się za zamkniętymi drzwiami laboratoriów.

Choć tempo postępu sugeruje, że w najbliższych latach możemy spodziewać się pierwszych zastosowań komercyjnych, które zrewolucjonizują sektory takie jak farmacja, logistyka czy nawet sztuczna inteligencja. I to właśnie technologie kwantowe będą odmieniane przez wszystkie przypadki w drugim odcinku MamBiznes: Startup Talks.

Dr Anna Kamińska, Quantum Systems Director w Creotech Instruments w rozmowie z MamBiznes odpowiada na pytania jak daleko jesteśmy od praktycznych zastosowań technologii kwantowych? Kto w Polsce pracuje nad tymi technologiami i jak mogą one wpłynąć na naszą gospodarkę? Zachęcamy do oglądania.

Wyścig o technologie kwantowe

Nawiązując do raportu EY przygotowanego wspólnie z Uniwersytetem Oksfordzkim, w wydatkach na rozwój technologii kwantowych dominują Chiny. Przeznaczają one rocznie 15 mld dolarów. W Unii Europejskiej największym budżetem dysponują Niemcy, a Stany Zjednoczone zamykają globalne podium, tuż za Wielką Brytanią.

Niedawno pisaliśmy również na MamBiznes o tym, że wkrótce nastąpi znaczne przyspieszenie w rozwoju nowej technologii, zdaniem dyrektora działu sprzętu w Google Quantum AI. W jego opinii w ciągu pięciu lat nastąpi przełom, którego efektem będzie praktyczne zastosowanie kwantów. Pierwsze z nich prawdopodobnie będzie związane z symulacją najnowocześniejszych zagadnień z zakresu fizyki, niemożliwą do przeprowadzenia za pomocą klasycznych komputerów.

I choć dla niektórych technologie kwantowe mogą wydawać się czarną magią, to wspólnie z gościem drugiego odcinka podcastu MamBiznes: Startup Talks zgłębiamy ten temat. Dr Anna Kamińska tłumaczy w jakich obszarach obliczenia kwantowe będą miały największą przewagę nad tradycyjnymi komputerami.

Również odpowiadamy na pytanie jak Polska wypada w tym globalnym wyścigu innowacji, skupiając się na budowie pierwszego komputera kwantowego w Poznaniu. Zachęcamy do wysłuchania kolejnego odcinka podcastu Startup Talks na platformie YouTube oraz Spotify. Subskrybuj nasz kanał, wyraź swoją opinię w komentarzu i obserwuj nas w mediach społecznościowych.

Polecamy

Więcej odcinków: