Dla niektórych wizja robotów kroczących po świecie jest kadrem wyjętym prosto z filmu science fiction. Jednak coraz częściej możemy obejrzeć w sieci filmy z udziałem robotów humanoidalnych. Ponadto, maszyny zastępują ciężkie czynności w przemyśle czy logistyce. W 2023 roku w polskich fabrykach zainstalowano 2 685 nowych robotów przemysłowych. Łączna liczba działających robotów wzrosła do blisko 25 tys., a wskaźnik gęstości robotyzacji osiągnął 78 robotów na 10 tys. pracowników w przemyśle wytwórczym.
W trzecim odcinku podcastu MamBiznes: Startup Talks rozmawialiśmy o tym jak nauczyć się współpracować ze sztuczną inteligencją. Natomiast dzisiaj odpowiadamy na pytanie jak funkcjonować w dobie robotyzacji i automatyzacji. Gościem odcinka jest Kacper Nowicki, CEO Nomagic, polskiego startupu wdrażającego zrobotyzowane rozwiązania do magazynów.
Robotyzacja: jaka czeka nas przyszłość?
Na łamach MamBiznes często opisujemy przełomowe rozwiązania z obszaru robotyki. Dla przykładu norweski startup 1X niedawno zapowiedział plany wczesnych testów swojego robota Neo Gamma. Jeszcze w tym roku mają objąć co najmniej kilkaset domów. Jednak pomimo wielu prób i demonstracji, roboty humanoidalne nadal są nieosiągalne.
Zdaniem Kacpra Nowickiego, który w 2017 roku został współzałożycielem startupu robotycznego Nomagic, na humanoidy będziemy musieli poczekać nawet dekadę. Dlatego zanim to nastąpi, warto przygotować się na współpracę z maszynami i robotami. Jednocześnie rozwój ten rodzi pytania etyczne: gdzie leży granica między pomocnym narzędziem a próbą zastąpienia człowieka? W nadchodzących latach kluczowe będzie nie tylko dopracowanie technologii, ale też stworzenie odpowiednich ram prawnych i społecznych dla współistnienia ludzi i maszyn o ludzkich cechach.
W czwartym odcinku podcastu MamBiznes: Startup Talks rozmawiamy o tym jak będzie wyglądać model współpracy człowiek-robot, jak rozwijają się roboty humanoidalne oraz jak Polska wypada na tle Europy i świata w dziedzinie robotyki.
Zachęcamy do wysłuchania kolejnego odcinka podcastu Startup Talks na platformie YouTube oraz Spotify. Subskrybuj nasz kanał, wyraź swoją opinię w komentarzu i obserwuj nas w mediach społecznościowych.
Komentarze
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy :)