LegalHelp stawia na szybkie porady prawne online. Polski startup oferuje dostęp do doświadczonych prawników

Informacje o autorze

08 maja 2025
Udostępnij:

Rynek usług prawnych online rozwija się coraz mocniej, a jego globalna wartość wyniosła w 2023 roku wartość 24,9 mld dolarów. Startup LegalHelp wprowadza porady prawne online na nowy poziom.

LegalHelp

Dynamiczne zmiany na rynku wymuszają szybkość działania. Dlatego też coraz częściej oczekujemy większej dostępności prawników, jednak w stacjonarnych kancelariach nadal nie zawsze jest to możliwe. Oferując „natychmiastową” poradę, adwokat Emilia Kowalczyk, Mateusz Stącla i Marek Foltański założyli startup LegalHelp. Ich platforma daje dostęp użytkownikom do doświadczonych prawników całkowicie online.

„Od samego początku naszym celem było stworzenie rozwiązania, które dorównuje standardem pracy tradycyjnej kancelarii, ale przewyższa ją dostępnością. Użytkownik nie musi czekać tygodniami – wystarczy kilka kliknięć, aby połączyć się z doświadczonym adwokatem. A ponad 150 przeprowadzonych spraw w pierwszych tygodniach działania platformy to dla nas najlepszy dowód, że odpowiadamy na rzeczywistą, masową potrzebę rynku” – komentuje Marek Foltański, CPO i współzałożyciel LegalHelp.

Cyfrowy prawnik na wyciągnięcie ręki

Według raportu Grand View Research , globalna wartość rynku LegalTech w 2023 roku wynosiła 24,9 mld USD. Do 2030 roku ma wzrosnąć do ponad 46 mld USD. Dlatego polski startup chce wpisać się w nowe trendy i uruchomił platformę porad prawnych online. Połączenie jest możliwe za pośrednictwem czatu lub wideorozmowy. Warto podkreślić, że nie trzeba umawiać wcześniej wizyty.

Z rozwiązania korzystają głównie mieszkańcy dużych i średnich miast. Coraz częściej do platformy zaglądają również właściciele jednoosobowych działalności gospodarczych i przedstawiciele małych firm, którzy potrzebują szybkiej konsultacji w sprawie umowy, najmu biura czy sporu z kontrahentem.

„Ludzie są przyzwyczajeni, że mogą dziś z poziomu telefonu zamówić jedzenie, taksówkę, skonsultować się z lekarzem. Dlaczego więc nie z prawnikiem? Użytkownicy nie chcą już czekać tygodniami na wizytę w kancelarii, tylko dostać konkretną odpowiedź wtedy, kiedy jej potrzebują. Dla wielu z nich to nie tylko kwestia wygody, ale często realnej potrzeby – stresującej sytuacji rodzinnej, sporu z pracodawcą, problemu z wynajmem mieszkania czy pilnego pytania związanego z prowadzeniem działalności. Szybki dostęp do rzetelnej porady prawnej, w zaufanym i bezpiecznym środowisku, to dziś coś więcej niż udogodnienie. To fundament nowoczesnych usług prawniczych” – mówi adwokat Emilia Kowalczyk, współzałożycielka LegalHelp.

Plany LegalHelp

Startup rozwija obecnie zintegrowaną platformę, dzięki której adwokaci z całej Polski będą mogli samodzielnie dołączyć. Po bardzo dokładnej weryfikacji prawnicy będą mogli przyjmować zlecenia i udzielać porad prawnych online. W planach zespołu są też kolejne funkcjonalności. Wśród nich jest szybka analiza dokumentów, generowanie wzorów pism oraz możliwość zamówienia profesjonalnie przygotowanej dokumentacji.

„Dzięki połączeniu kompetencji prawniczych i technologicznych rozwijamy produkt w pełni wewnętrznie. Nie potrzebujemy wsparcia software house’ów. Testujemy i wdrażamy wszystko sami, co pozwala nam błyskawicznie reagować na potrzeby użytkowników oraz rynku” – podkreśla Mateusz Stącel, CTO i współzałożyciel LegalHelp.

Polecamy

Więcej w tym dziale: