Według danych, które udostępniło Ministerstwo Rozwoju i Technologii, w pierwszych trzech miesiącach 2025 roku do CEIDG wpłynęło 73,7 tys. wniosków o otwarcie jednoosobowej działalności gospodarczej. Oznacza to spadek o 2,1 proc. w stosunku rocznym. Nie tylko nowe firmy powstają wolniej. W badanym okresie złożono 45,1 tys. wniosków o wznowienie JDG. To o 0,5 proc. mniej niż rok wcześniej.
Niepewność gospodarcza, a nowe firmy
Pozytywną informacją pozostaje fakt, że wciąż liczba nowych JDG jest wyższa niż zamykanych działalności. W pierwszym kwartale roku miało miejsce nieco ponad 55 tys. zamknięć jednoosobowych działalności gospodarczych. Bilans wciąż jest więc na znacznym plusie. Utrzymujący się spadek nowych działalności gospodarczych w dłuższej perspektywie mógłby jednak niepokoić.
„Jeśli kierunek zmian będzie się utrzymywał w dłuższym okresie, może to świadczyć o rosnącej niepewności przedsiębiorców do otoczenia gospodarczego. Duże znaczenie mają także bariery legislacyjne i niepewność co do ostatecznego kształtu przepisów, np. związanych ze składką zdrowotną. Należy też uwzględnić aspekt rosnących wydatków, jakie obligatoryjnie przedsiębiorcy ponoszą niezależnie od rezultatów i wyników osiąganych w biznesie. Mam tu na myśli m.in. składki ZUS czy koszty obsługi podatkowej i księgowej” – komentuje Aleksander Buczkowski z Katedry Finansów i Rachunkowości MSP Uniwersytetu Łódzkiego.
To, jak sytuacja będzie się kształtować w kolejnych okresach, jest w dużej mierze zależne od propozycji rządu dla przedsiębiorców. Ci oczekują głównie na zmiany legislacyjne, które ułatwią prowadzenie działalności gospodarczej. Odpowiedź w tej kwestii może przynieść ostateczny rezultat prac zespołu ds. deregulacji. To jednak nastąpi najprawdopodobniej dopiero po wyborach prezydenckich.
Komentarze
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy :)