Microsoft to przykład jednej z wielu korporacji, która optymistycznie podchodzi do wykorzystania rozwiązań sztucznej inteligencji w nauce. Podobną koncepcję prezentuje Google, które na początku tego roku zaprezentowało wieloagentowy system AI, który miałby przyspieszyć tworzenie hipotez i planów badawczych. Takie założenia ma również zaprezentowany Microsoft Discovery.
Microsoft Discovery
Ogłoszenie tego rozwiązania nastąpiło podczas konferencji Build 2025. Microsoft Discovery to platforma sztucznej inteligencji, która wykorzystuje agentów sztucznej inteligencji do przekształcenia procesu odkryć naukowych. Zdaniem twórców narzędzie jest w stanie obsługiwać określone procesy naukowe od początku do końca.
„Microsoft Discovery to korporacyjna platforma agentowa, która pomaga przyspieszyć badania i odkrycia, przekształcając cały proces odkrywania za pomocą agentowej AI — od naukowego rozumowania wiedzy po formułowanie hipotez, generowanie kandydatów oraz symulację i analizę. Platforma umożliwia naukowcom i badaczom współpracę z zespołem wyspecjalizowanych agentów AI, aby pomóc w osiąganiu wyników naukowych z szybkością, skalą i dokładnością, wykorzystując najnowsze innowacje w dziedzinie AI i superkomputerów” – głosi treść oficjalnego komunikatu Microsoft.
Mimo rozwijania tego typu rozwiązań przez Google, Microsoft, czy Anthropic, ich obecne wyniki są rozczarowujące. Eksperci wskazują, że sztuczna inteligencja ze względu na swoją zawodność nie jest przydatna w kierowaniu procesem naukowym. Czas pokaże, czy te opinie będzie w stanie zmienić platforma Microsoft.
Komentarze
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy :)