Startupy z branży gier z malejącym zainteresowaniem. Kiepskie perspektywy

Informacje o autorze

01 lipca 2025
Udostępnij:

Po rekordowym 2021 roku startupy z branży gier notują systematyczny spadek finansowania. Wydaje się, że w 2025 roku może być on wyjątkowo drastyczny.

Startupy z branży gier z malejącym zainteresowaniem

We wspomnianym 2021 roku globalne finansowanie startupów gamingowych osiągnęło poziom prawie 12,5 mld dolarów. Rok później było ono już ponad 3 mld dolarów niższe. Prawdziwe problemy miały dopiero jednak nadejść. Obecnie startupy z branży gier mają problem, by w ogóle zbliżyć się do wartości 3 mld dolarów. Tego poziomu nie udało się osiągnąć w ostatnich dwóch latach.

Źródło: Crunchbase

Startupy z branży gier, a rynek gamingowy

Wygląda na to, że 2025 rok będzie najsłabszym pod względem finansowania dla branży spośród ostatnich lat. Jest tak mimo faktu, że rynek gier wciąż jest bardzo atrakcyjny. Dla przykładu, w ubiegłym roku w raporcie Entertainment Software Association stwierdzono, że w gry wideo grało ponad 190 mln Amerykanów. Co więcej, ich wydatki w roku 2023 na tego typu rozrywkę to 57 mld dolarów.

Czemu więc nie przekłada się to na rosnące finansowanie startupów? Nie pozwalają na to najwięksi rynkowi gracze. Te odnoszą sukcesy także na rynkach publicznych. Świadczą o tym tegoroczne wzrosty wartości akcji chociażby Roblox, Nintendo, czy Take-Two Interactive Software.

Aktywność została również przeniesiona na rynek fuzji i przejęć. Tu bez problemu osiągane są miliardowe kwoty. Przykładem jest inwestycja CVC Capital Partners w Dream Games ze Stambułu. Jej wartość to 2,5 mld dolarów. Dzięki nim fundusz ma mieć większościowy udział w firmie.

Dużo skromniej wygląda jednak rzeczywiste finansowanie venture capital branży. Wystarczy wspomnieć, że w 2025 roku nie odnotowano rundy o wartości 100 mln dolarów lub więcej. To stawia w realnym świetle tezę, że będzie to najgorszy pod tym względem okres w ostatnich latach.

Polecamy

Więcej w tym dziale: