Kardiolytics jest spółką zależną Medicalgorithmics. Podmiot opracował zestaw algorytmów sztucznej inteligencji, który stanowi kluczowy element technologii VCAST. Ta w sposób nieinwazyjny pozwala na ocenę stanu naczyń wieńcowych. Jest to możliwe dzięki analizie danych z tomografii wykonanej właśnie przez wspomniane algorytmy AI. VCAST pomaga lekarzom w diagnozowaniu choroby wieńcowej.
Europejski patent dla Kardiolytics
Spółka poinformowała, że metoda modelowania numerycznego przepływu krwi w tętnicach na początku lipca uzyskała patent europejski. To ważny krok w kierunku komercjalizacji tej technologii na terenie Unii Europejskiej. Kardiolytics szacuje, że przychody z tego tytułu mogą do 2028 roku wynieść nawet 130 mln zł.
Patent dotyczy metody modelowania numerycznego przepływu krwi w tętnicach, umożliwiającej analizę odkształcenia powierzchni blaszki miażdżycowej i działającego na nią naprężenia. Rozwiązanie od kwietnia 2024 roku podobną ochronę uzyskało również na terenie USA.
„Światowej klasy rozwiązania, które tworzymy, zdobywają coraz większe uznanie, a uzyskany patent potwierdza jakość i potencjał technologii VCAST. Obecnie nasze rozwiązanie jest już wykorzystywane w ramach testowych wdrożeń przez kilkanaście czołowych europejskich centrów diagnostycznych. Uzyskane w USA i Europie patenty, certyfikat CE i wspomniane wdrożenia przybliżają nas do skomercjalizowania, nie tylko na rynku europejskim, tej przełomowej technologii, która znacząco usprawni diagnostykę choroby wieńcowej, zwiększając jakość i szybkość leczenia pacjentów” – mówi Przemysław Tadla, CEO Kardiolytics i CTO Medicalgorithmics.
Komentarze
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy :)