Oszczędności obywateli UE. Polska na szarym końcu

Informacje o autorze

14 lipca 2025
Udostępnij:

Zgodnie z danymi Eurostatu, Polacy na oszczędności są w stanie przeznaczyć zaledwie 2 proc. swojego dochodu. Gorsze wyniki odnotowano jedynie w Grecji i w Rumunii.

Oszczędności obywateli UE

Rosnąca popularność obligacji skarbowych może prowadzić do wniosku, że Polacy coraz chętniej i powszechniej oszczędzają swoje dochodowe nadwyżki. Nieco inne światło na ten temat rzucają najnowsze dane Eurostatu. Instytucja przeanalizowała jaki procent swoich dochodów przeznaczają na oszczędności obywatele poszczególnych państw Unii Europejskiej.

Skromne oszczędności Polaków

Wspomniane dane dotyczą stanu za 2023 rok. Jeśli chodzi o rok ubiegły, brak jest bowiem pełnej informacji ze wszystkich państw wspólnoty. W definicji Eurostatu za stopę oszczędności przyjmuje się oszczędności gospodarstw domowych podzielone przez ich dochód do dyspozycji.

Jej średnia za badany okres w całej Unii Europejskiej wynosi 13,2 proc. Co ciekawe jest ona wyższa dla państw strefy euro. Tam wskaźnik ten osiągnął wartość 14,1 proc. Liderami pod tym względem są Czesi (19,4 proc.), Niemcy (19,3 proc.) i Węgrzy (19 proc.).

Polska w tym rankingu zajmuje trzecie miejsce od końca. Wynik 2,4 proc. to również ostatnia dodatnia wartość zestawienia. Państwa, które wyprzedza nasz kraj, czyli Rumunia i Grecja, odnotowały ujemną wartość wskaźnika. Wynosi ona -6,8 proc. oraz -1,9 proc.

Niepokojącym jest fakt, że w latach 2019-2023 stopa oszczędności w przypadku Polski zmalała aż o 4 proc. Choć prawdą jest, że dochody w naszym kraju są wciąż znacząco niższe niż unijna średnia (stanowią wg parytetu siły nabywczej jej 80 proc.), to przykład Węgier burzy teorię o tej przyczynie niskich oszczędności w Polsce. Trzeci pod względem ich wielkości kraj odnotowuje w tej kwestii jeszcze niższe wartości.

Choć oczywiście każda oszczędność jest lepsza niż jej brak, to warto śledzić kolejne aktualizacje powyższego rankingu. Utrzymanie aktualnej tendencji może bowiem wkrótce zaskutkować ujemną stopą oszczędności w Polsce.

Polecamy

Więcej w tym dziale: