Scanway częścią misji Titan. Współpraca z firmą Aethero

Informacje o autorze

16 kwietnia 2026
Udostępnij:

System obrazowania optycznego zaprojektowany do pracy na orbicie dostarczony przez Scanway, będzie ważnym elementem nadchodzącej misji Titan. To kolejna ważna współpraca polskiego producenta.

Scanway częścią misji Titan

Titan to nazwa misji kosmicznej, którą dostawca infrastruktury obliczeniowej Aethero realizuje wspólnie z EnduroSat. Oparcie jej na wysokowydajnej platformie satelitarnej FRAME to ważny krok w kierunku budowy nowej architektury systemów kosmicznych. Jej założeniem jest możliwość nie tylko pozyskiwania danych na orbicie, ale również ich przetwarzania i analizowania bezpośrednio na pokładzie satelity. W ramach misji współpracę z Aethero nawiązała polska spółka Scanway.

Scanway w misji Titan

Podmiot dostarczy system optyczny przystosowany do warunków kosmicznych, który będzie pozyskiwał dane dla architektury obliczeniowej Aethero. Narzędzie spełnia założenia nowoczesnej infrastruktury kosmicznej. Jest gotowe do ścisłej integracji z systemami przetwarzania pokładowego, wspierając scenariusze obrazowania korzystające z analizy w czasie rzeczywistym. Udział w misji podkreśla tym samym gotowość Scanway do kształtowania nowoczesnych rozwiązań w branży kosmicznej.

„Nasza współpraca z Aethero pokazuje, jak systemy optyczne i przetwarzanie pokładowe mogą wspólnie otwierać nowe możliwości dla misji kosmicznych. Obserwujemy wyraźny kierunek rozwoju branży w stronę architektur, w których akwizycja danych, ich przetwarzanie i analiza są ściśle zintegrowane – misja Titan jest bardzo dobrym przykładem tego trendu” – powiedział Mikołaj Podgórski, COO Scanway.

Misja Titan ma wystartować w drugiej połowie 2026 roku w ramach lotu rideshare firmy SpaceX.

Polecamy

Więcej w tym dziale: