Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Czy biznes i nauka mogą współpracować?

Zapraszamy do udziału w Debacie „BUDUJEMY NA WIEDZY – Jak biznes może więcej zarabiać, nauka szybciej się rozwijać, a Polska zmieniać w nowoczesną gospodarkę opartą na wiedzy?” z udziałem minister nauki i szkolnictwa wyższego prof. Barbary Kudryckiej. Debatę organizuje Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego i TVN CNBC Biznes.

Podczas debaty przedstawiciele środowiska naukowego i gospodarczego dyskutować będą o relacjach między nauką i biznesem, o roli nauki w budowaniu nowoczesnej gospodarki i szansach młodych ludzi na rynku pracy.

Panel pierwszy pt. „Dlaczego polskie wynalazki nie trafiają na rynek?” będzie poświęcony wdrażaniu innowacji i nowych technologii w polskiej gospodarce. Przedsiębiorcy skarżą się na brak możliwości inwestowania w nowe technologie na etapie testów i wdrożeń ze względu na zbyt duże ryzyko dla rozwijającej się gospodarki.

Z kolei naukowcy mówią o braku zachęt ekonomicznych i otwarcia na badania ze strony biznesu.  Natomiast dyskusja podczas panelu II „Młode umysły dla gospodarki. Zbudujmy nowoczesną Polskę” będzie dotyczyć przygotowania studentów i absolwentów do potrzeb rynku pracy. Wraz z wprowadzeniem Krajowych Ram Kwalifikacji obecna sztywna lista 118 kierunków studiów powoli przestanie istnieć, uczelnie autonomicznie będą tworzyć programy studiów, uwzględniając np. potrzeby lokalnych rynków, a studenci sami dobierać dziedziny, jakie studiują.

Debatę poprowadzi Roman Młodkowski, redaktor naczelny TVN CNBC Biznes, a udział w niej wezmą obok minister nauki: prof. Maciej Żylicz, prezes Fundacji na rzecz Nauki Polskiej, prof. Ryszard Tadeusiewicz (AGH), dr Maciej Wojtkowski i dr Dominik Antonowicz z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, dr Kazimierz Sedlak  twórca pierwszej w Polsce firmy zajmującej się doradztwem personalnym, prof. Stanisław Karpiński (SGGW),  dr hab. Piotr Garstecki (Instytut Chemii Fizycznej PAN), Teresa Kamińska, prezes Pomorskiej Strefy Ekonomicznej, prof. Jan Lubiński, prezes Read Gene, Tomasz Czechowicz, prezes MCI Management.

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.
Jerry 7 gru 2009 (15:08)

Skoro przedsiębiorcy nie dorośli do kupowania wynalazków uczonych, niech uczeni sami się wezmą za wdrażanie. Przecież instytuty cały czas coś robią(?). Na całym świecie licząc się z zachowawczością przemysłu (najczęściej cofniętego w stosunku do najnowszych osiągnięć naukowych), doskonali się systemy zachęt do wdrożeń przez samych twórców. Czy nie jest sensowniej aby z jednej strony zacofane firmy schodziły z pola działania a z drugiej strony powstawały pod wodzą samych twórców te najnowocześniejsze? A swoją drogą pora transmisji powyższej dyskusji była niezbyt szczęśliwa. Pewnie wielu by miało ochotę usłyszeć ją w innym terminie i może w ramach misji w TVP.