Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Czy wynajmujący okazjonalnie musi być przedsiębiorcą?

Chcę przekształcić lokal mieszkalny na użytkowy i wynajmować go okazjonalnie. Czy muszę otworzyć działalność gospodarczą, jeżeli kwota rocznego dochodu nie przekroczy 10 tys. euro? Jakie podatki będę musiał płacić?

Otwarcie działalności gospodarczej związane jest z uzyskiwaniem stałych dochodów. Nie ma tutaj znaczenia, czy limit 10 tys. euro lub 50 tys. zł zostanie przekroczony. Powyższy próg dotyczy wyłącznie wynajmu lokalu mieszkalnego, który z kolei nie wiąże się z obowiązkiem otwarcia działalności gospodarczej. Co innego gdy podatnik wynajmuje więcej niż jeden lokal i uzyskuje dochód z najmu w sposób zorganizowany i ciągły (art. 2 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej). Ponieważ przybiera to postać stałego zarobkowania, właściciel lokalu będzie zobowiązany do podjęcia działalności gospodarczej.

Warto dodać, że osoby fizyczne osiągające dochody z najmu mogą płacić podatek dochodowy w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych lub opodatkować go na zasadach ogólnych po zsumowaniu z innymi dochodami. Ci, którzy prowadzą najem na większą skalę, mogą go rozliczać jak działalność gospodarczą, pod warunkiem, że świadczenie tego rodzaju usług wpiszą do ewidencji działalności gospodarczej jako formę tej działalności. W tym wypadku będą oni zobowiązani do odprowadzania podatku VAT od zawieranych umów ze stawką 22 proc.

Podstawa prawna: Ustawa o swobodzie działalności gospodarczej (Dz.U. z 2007 r. Nr 155, poz. 1095 ze zm.)

Przemysław Gogojewicz

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.