Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Jak rozliczyć zaległe faktury?

Kontrahent upomina się o zapłatę należności za fakturę VAT z 2007 r. i 2008 r., których nie mam zaksięgowanych. Czy jeśli wystawi mi duplikaty tych faktur, to powinnam zaksięgować je na bieżąco, czy wrócić do lat ubiegłych i skorygować podatek dochodowy i VAT?  Jak postąpić, jeśli w grudniu 2008 r. zaksięgowano fakturę powtórnie? Czy w ewidencji można wyzerować i napisać wyjaśnienie oraz złożyć korektę VAT?

Firmy, które dopiero po kilku latach otrzymają od kontrahenta fakturę dokumentującą dany wydatek, muszą poczynić korektę swoich poprzednich dochodów. Faktura otrzymana po terminie lub niewystawiona w ogóle lub wystawiona, lecz zagubiona i w konsekwencji nienaliczona, to problem przede wszystkim bezpośrednich kosztów podatkowych, czyli kosztów bezpośrednio związanych z wytworzeniem danego towaru lub wykonaniem usługi.

Przepisy ustaw o CIT i PIT nie przewidują możliwości rozliczania na bieżąco kosztów poniesionych wcześniej, a które dopiero teraz zostają rozliczane. W takiej sytuacji nie pozostaje nic innego jak tylko skorygowanie podatku za 2007 i 2008 rok. Warto jeszcze pamiętać, że Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z dnia 7 kwietnia 2008 r. (nr IBPB3/423-34/08/AM/KAN-168/08) wskazał, iż „żeby ująć wydatek w kosztach uzyskania przychodu, nie zawsze należy czekać na fakturę. Jeśli koszty można określić co do rodzaju i kwoty na podstawie innych dokumentów i wydatki takie można ująć w ewidencji księgowej, to można zaliczyć je do kosztów uzyskania przychodów właściwego okresu rozliczeniowego”.

Podstawa prawna: Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.)

Przemysław Gogojewicz

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.