Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Złoto śrubuje dolarowe rekordy

2009-11-12 Bankier.pl

W czwartek rano nominalna cena złota wyrażona w amerykańskich dolara poprawiła rekord wszech czasów. Żółty metal drożeje piąty dzień z rzędu, dzień w dzień wyznaczając nowe maksima. Co ważniejsze, wszystko to dzieje się przy w miarę stabilnym kursie EUR/USD.

Nad ranem za uncję złota płacono już nawet 1.123$, czyli o pół procent więcej niż na zamknięciu środowych notowań. Wciąż jednak mówimy tylko o rekordach nominalnych, bowiem po uwzględnieniu inflacji szczyt z roku 1980 wypadłby na poziomie 2.273 dzisiejszych dolarów.

Ale tym razem żółty metal drożeje nie tylko z powodu słabości dolara. Notowania pary euro-dolar pozostają poniżej poziomu 1,50$, zaś kurs Indeksu Dolara nie spadł poniżej tegorocznego minimum i utrzymuje się powyżej poziomu 75.

A to oznacza, że złoto drożeje także w innych walutach. Po przeliczeniu na euro cena kruszcu wyniosła niespełna 750€, czyli wciąż o 38€ mniej niż w lutym. Złoto nie poprawiło lutowych maksimów także we franku szwajcarskim czy polskim złotym. O godzinie 9:00 przy kursie USD/PLN na poziomie 2,7546 uncja złota kosztowała niespełna 3.080 złotych.

Złoto drożeje z powodu obaw o wzrost inflacji wywołany skrajnie ekspansywną polityką pieniężnej banków centralnych. Sygnały płynące z amerykańskiej Rezerwy Federalnej pozwalają się spodziewać utrzymania zerowych stóp procentowych przez co najmniej 8-10 miesięcy, co oznaczałoby kontynuację przyrostu bazy monetarnej oraz postępującą deprecjację dolara. Wydaje się, że to właśnie działania Fed-u są przyczyną pewnej anomalii na rynkach finansowych – czyli sytuacji, w której złoto zyskuje wraz z rosnącymi rynkami akcji.

„Już nie zobaczymy złota poniżej 1.000$. Banki centralne wciąż robią to samo – drukują pieniądze. Wziąwszy pod uwagę stopy procentowe, złoto dzisiaj jest może nawet tańsze niż w 2001 roku” – powiedział wczoraj znany inwestor Marc Faber.

Niemniej jednak w krótkim terminie analitycy spodziewają się spadkowej korekty. Rynek wydaje się być wykupiony, a niemal rekordowa spekulacyjna długa pozycja netto na nowojorskim Comeksie cały czas ostrzega przed wyprzedażą złota.

Krzysztof Kolany

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.