Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Złoto nie skorzystało na słabszym dolarze

2010-07-01 Bankier.pl

Przedpołudniowe osłabienie dolara względem euro nie przełożyło się na wzrost notowań złota. Żółty metal pokazuje w ten sposób swoją niezależność względem rynku walutowego. Złoto ponownie zaczyna być traktowane jako pieniądz, a nie zwykły surowiec.

Od kilku dni złoto pozostaje stosunkowo odporne na rynkowe zawirowania. Wyrażona w dolarach cena tego szlachetnego metalu utrzymuje się nieznacznie poniżej nominalnego rekordu wszech czasów. Niemniej jednak sceptycy wskazują na dwa nieudane ataki na poziom 1.260$.

O godzinie 14:40 za uncję złota płacono 1.237,30$, czyli o 0,1% mniej niż we wtorek. W tym samym czasie kurs EUR/USD rósł o 0,6%. W rezultacie notowania żółtego metalu podawane w euro obniżyły się do 1.009,71€ i były o pół procent niższe niż na wtorkowym popołudniowym fixingu w Londynie.

Niemal rekordowo wysokie ceny nie zniechęcają jednak inwestorów. Wczoraj fundusz SPDR Gold Trust nabył 4,26 ton złota i zwiększył swój stan posiadania do rekordowych 1.320,44 ton. Z drugiej strony dealerzy donoszą o zwiększonej podaży złotego złomu, co równoważy zapotrzebowanie zgłaszane przez inwestorów.

Mimo to mijający kwartał oraz całe półrocze były bardzo sprzyjające dla posiadaczy złotych sztabek. Od początku roku złoto zdrożało o 13,1%, po drodze kilkukrotnie bijąc nominalne rekordy wszech czasów. I to nie tylko w dolarze, ale także w euro, funcie szterlingu, franku szwajcarskim i polskim złotym.

K.K.

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.