Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

10 porad, jak zwiększyć szansę na uzyskanie pożyczki! (materiał partnera)

Składamy wniosek o pożyczkę i wydaje nam się, że na pewno ją dostaniemy. A tu okazuje się, że jednak odpowiedź przyszła negatywna i z pożyczki nici. Coś poszło nie tak. Co możemy zrobić, aby zwiększyć szansę na uzyskanie pożyczki i z jakich powodów najczęściej odrzucane są wnioski?

Poniżej prezentujemy 10 porad, które skutecznie zwiększają szansę na uzyskanie pożyczki. Dobrze jest zastosować je w życiu, ponieważ niedostosowanie się do poszczególnych punktów, jest zazwyczaj przyczyną odrzucenia wniosku o pożyczkę.

1. Poprawne wypełnienie wniosku i weryfikacja tożsamości

Podstawą pozytywnego rozpatrzenia wniosku o pożyczkę jest poprawnie wypełniony wniosek. Bardzo często wnioski odrzucane są z powodu błędów, takich jak literówki lub podanie nieprawdziwych informacji, które w trakcie weryfikacji okazują się sprzeczne z zawartymi we wniosku danymi. Do najczęstszych błędów, które powodują automatyczne odrzucenie wniosku, należą:

  • literówki w imieniu czy nazwisku
  • błędny numer dowodu lub numeru PESEL
  • dane z konta bankowego nie pokrywają się z danymi zawartymi we wniosku
  • zatajenie złej historii kredytowej.

Warto zatem dokładnie przejrzeć uzupełniony wniosek przed wysłaniem, co pozwoli nam ustrzec się przed negatywną odpowiedzią. W przypadku konta bankowego musi ono należeć do wnioskodawcy i najlepiej, jeśli jest on jedynym właścicielem rachunku. W takiej sytuacji nie ma wątpliwości co do weryfikacji tożsamości pożyczkobiorcy. W przypadku wspólnego konta może zajść sytuacja, że o kredyt wnioskuje nie ten współwłaściciel, który podaje dane. Wiele firm pożyczkowych w takich sytuacjach również odrzuca wniosek.

2. Pozytywna historia kredytowa

Pozytywna historia kredytowa to najlepsza rekomendacja dla pożyczkodawcy, niezależnie od tego, czy pożyczamy w banku, czy w firmie pożyczkowej. Kiedy mówimy o pozytywnej historii kredytowej? Przede wszystkim wtedy, gdy nasze dane nie figurują w żadnych bazach dłużników takich jak:

  • KRD
  • ERIF
  • BIK
  • BIG

Brak wpisu w rejestrach dłużników świadczy o tym, że nigdy nie mieliśmy problemów ze spłatą swoich zobowiązań finansowych. I to nie tylko tych związanych z pożyczkami, ale także z terminową zapłatą rachunków, alimentów itd. Osoby, które nie znajdują się na listach dłużników, są traktowane jako klienci wywiązujący się ze swoich zobowiązań, czyli solidni i godni zaufania, a to znacząco zwiększa szansę na uzyskanie pożyczki.

3. Budowanie zdolności kredytowej

Kolejnym elementem, który zwiększa nasze szanse, na pozytywne rozpatrzenie wniosku kredytowego jest zdolność kredytowa. Pozytywna historia kredytowa też odgrywa tutaj ważną rolę, ale w nieco innym kontekście. W tej sytuacji chodzi o to, aby wykazać, że jesteśmy w stanie spłacać terminowo zaciągnięte pożyczki. Nic tego nie udowodni lepiej niż terminowo spłacony kredyt w przeszłości.

Warto wiedzieć o tym, że rejestry gospodarcze zawierają nie tylko informacje o naszych potknięciach finansowych, ale także o sukcesach. Figurują tam również pożyczki czy zakupy ratalne, które zostały spłacone w terminie. Taka informacja jest dla pożyczkodawcy potwierdzeniem uczciwości wnioskodawcy i znacząco zwiększa szansę na przyznanie pożyczki.

W celu zbudowania zdolności kredytowej warto wziąć na raty nawet coś niedrogiego i sumiennie je spłacić. A w przyszłości będziemy mieć o wiele większe szanse na zaciągnięcie innego kredytu, nie tylko gotówkowego, ale także np. kredytu hipotecznego.

Na zdolność kredytową wpływają również takie czynniki jak:

  • liczba osób na utrzymaniu (im mniej, tym lepiej)
  • wysokość dochodów
  • posiadany majątek
  • wysokość opłat stałych i kosztów życia.

Dobrze jest dokładnie przemyśleć swoją sytuację finansową jeszcze przed złożeniem wniosku i zoptymalizować ją tak, aby zdolność kredytowa była, jak najlepsza.

4. Spłata wcześniejszych zobowiązań przed wzięciem nowej pożyczki

To, że mamy inne kredyty, które regularnie i bez problemu spłacamy, nie świadczy o tym, że nie dostaniemy nowej pożyczki. Jednak w oczach firmy pożyczkowej jest to już czynnik obciążający i zwiększający ryzyko. Dlatego dobrze jest spłacić swoje wcześniejsze zobowiązania, jeszcze przed złożeniem wniosku o nową pożyczkę, ponieważ zwiększy to szansę na jej otrzymanie. W innym przypadku, zwłaszcza jeśli nasze dochody nie są zbyt wysokie, możemy spotkać się z negatywną odpowiedzią.

Warto pamiętać również o tym, że rzadko się zdarza, aby pozabankowe firmy pożyczkowe udzielały dodatkowych kredytów, jeśli ma się u nich już zaciągniętą i jeszcze niespłaconą pożyczkę.  W takiej sytuacji wniosek o pożyczkę także zostanie raczej odrzucony.

5. Rezygnacja z kraty kredytowej

Nadal nie wiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że karty kredytowe, jakie banki przyznają właścicielom kont, są traktowane przez instytucje pożyczkowe, jako obciążenie, które obniża zdolność kredytową. Dla pożyczkodawcy jest to nic innego jak kredyt, który trzeba spłacić. Tym samym jest to czynnik zwiększający ryzyko niewypłacalności klienta. Dlatego osoby, które mają karty kredytowe, automatycznie obniżają swoje szanse na otrzymanie kredytu. W takiej sytuacji trzeba podjąć decyzję, co nam się bardziej opłaca – posiadanie karty kredytowej czy rezygnacja z niej i większe szanse na uzyskanie pożyczki z innego źródła. Likwidacja karty kredytowej jest równoznaczna z zamknięciem kredytu i zwiększa szanse na otrzymanie zarówno chwilówki online, jak i kredytów bankowych.

6. Stały dochód i umowa o pracę

Pozabankowe firmy pożyczkowe, swoją popularność zawdzięczają mniej skomplikowanej procedurze pożyczkowej niż ma to miejsce w tradycyjnych bankach, a także nieco mniej restrykcyjnymi warunkami udzielania pożyczek. Nie znaczy to jednak, że kredyt otrzyma każdy i zawsze. Podstawowym kryterium jest stały dochód, bez którego nie mamy szans na pozytywne rozpatrzenie wniosku. Oczywiste jest, że im jest wyższy, tym nasze szanse na pozytywne rozpatrzenie wniosku rosną.

Co prawda, wiele firm pożyczkowych nie weryfikuje źródła dochodu i nie żąda przedstawienia umów o pracę. Zaznaczyć jednak trzeba, że jeśli taką umowę posiadamy, to warto ją przedstawić, ponieważ działa ona jako istotne zabezpieczenie transakcji, a tym samym przyczynia się do pozytywnego rozpatrzenia wniosku o pożyczkę.

7. Wspólne zaciągnięcie kredytu

Coraz więcej pozabankowych instytucji pożyczkowych umożliwia wzięcie wspólnej pożyczki – nie tylko ze współmałżonkiem, ale np. dziecka z rodzicem lub osób żyjących w niezalegalizowanym związku. Takie rozwiązanie jest korzystne, jeśli obie osoby posiadają stałe dochody, a także w sytuacji, gdy mają wspólny rachunek bankowy. W przypadku kryterium dochodowego zwiększa to zdolność kredytową wnioskodawców. Natomiast w kwestii konta bankowego, pozwala na bezproblemową weryfikację tożsamości.

8. Wybór pożyczkodawcy, którego oferta współgra z naszymi możliwościami

Współczesny rynek pożyczek pozabankowych i bankowych oferuje niezwykle zróżnicowane produkty finansowe, które znacząco różnią się od siebie. I to zarówno pod względem wysokości kredytów, jak i okresu ich spłaty, oprocentowania, oferowanych promocji czy w końcu warunków, jakie należy spełnić, aby uzyskać pożyczkę. To, czy uzyskamy pożyczkę, zależy w dużej mierze, do kogo się po nią zwrócimy. Jeśli chcemy uzyskać kredyt błyskawicznie i naprawdę bez nużących formalności, pozostają pozabankowe firmy pożyczkowe, które całkowicie zautomatyzowały i uprościły proces wnioskowania i przyznawania pożyczek.

Warto jednak jeszcze przed wysłaniem wniosku zapoznać się z warunkami przyznawania pożyczki i skonfrontować własnymi możliwościami. Wtedy, gdy np. mamy złą historię kredytową, możemy szukać firm, które udzielają pożyczek bez bik albo kiedy nie mamy pracy, sprawdzamy oferty pożyczek dla bezrobotnych.

9. Terminowe zwroty pożyczek

Terminowy zwrot pożyczki w danej firmie pożyczkowej to zawsze dodatkowy argument przemawiający na korzyść pożyczkobiorcy. Część firm pożyczkowych powoli zdaje sobie sprawę z zalet budowania stałych i pozytywnych relacji z klientami. Dzięki temu w razie potrzeby zwracają się oni po wsparcie do jednej i konkretnej firmy, z której usług byli zadowoleni. Stały i solidny pożyczkobiorca to niezwykle cenny klient, jednak nadal nie wszyscy dbają o niego w równym stopniu.

Taki kurs obrała sobie jednak jedna z czołowych firm pożyczkowych z branży FinTech – pozabankowa firma pożyczkowa Szybka Gotówka. Polityka firmy jest mocno nastawiona nie tylko na pozyskanie nowych klientów, ale również na docenienie stałych klientów, oferując im niezwykle atrakcyjne warunki pożyczek, co raczej nie ma miejsca w innych firmach pożyczkowych.

Szybka Gotówka łączy obie strategie poprzez pierwszą darmową pożyczkę w kwocie aż do 6 000 zł i co 5 darmową pożyczkę dla swoich stałych klientów. Jest to nowość i zupełnie inne podejście do pożyczkobiorcy, które opiera się na budowaniu długofalowej współpracy, opartej z jednej strony na lojalności pożyczkobiorcy, a z drugiej strony na jej docenieniu przez pożyczkodawcę.

Nowi klienci mogą liczyć na wysokie, darmowe pożyczki, a zostając dłużej, na atrakcyjne promocje. Pieniądze można pożyczyć nawet na 65 dni, a stali klienci mogą liczyć na 8 000 zł pożyczki, na każdy cel. Każdy, kto szuka firmy nastawionej na spełnianie potrzeb swoich klientów i proponującej atrakcyjne warunki pożyczek z wygodną obsługą przez internet i aplikację mobilną, będzie pozytywnie zaskoczony ofertą firmy, warto ją sprawdzić u źródła na stronie Szybkiej Gotówki.

10. Szybka reakcja w razie problemów ze spłatą

Ostatnim elementem, który w ogólnym rozrachunku ułatwia pozyskanie pożyczki w przyszłości, jest szybka reakcja, w przypadku problemów ze spłatą kredytu. Jeśli już coś się wydarzyło w naszym życiu, co uniemożliwia nam spłatę pożyczki w taki sposób, jak określała umowa, to koniecznie trzeba skonsultować sprawę z pożyczkodawcą. Wtedy istnieje duża szansa na zapobiegnięcie rozpoczęcia procedury windykacji, która przyczynia się do wpisania w rejestr dłużników, a także do innych niezbyt przyjemnych konsekwencji, takich jak np. zajęcie komornicze.

Polubowne załatwienie sprawy jest w tej sytuacji najlepszym wyjściem, zarówno na chwilę obecną, jak i dla naszej przyszłości kredytowej. Nie wolno zatem unikać odpowiedzialności. Trzeba koniecznie pertraktować nowe warunki spłaty lub ewentualne refinansowanie pożyczki. Tylko w taki sposób unikniemy wielowymiarowego pogorszenia naszej sytuacji i nie zamkniemy sobie drogi do uzyskania pożyczki w przyszłości.

Materiał partnera

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.
e-Rzecznik BIK 12 kwi 2019 (08:13)

Kilka słów sprostowania... BIK nie jest rejestrem dłużników. Jest bazą w której gromadzone ą informacje o zobowiązaniach kredytowych, bez względu na to czy spłacane są terminowo czy z opóźnieniem . 90% zgromadzonych informacji to dane pozytywne czyli świadczące o terminowej spłacie kredytów i pożyczek. Warto więc być BIK, bo wszystkie banki, Spółdzielcze Kasy Oszczędnościowo – Kredytowe oraz kilkadziesiąt firm pożyczkowych przekazuje dane do BIK i sprawdza wiarygodność kredytową swoich potencjalnych Klientów. Tak więc dobra historia kredytowa w BIK daje większe szanse na kredyt czy pożyczkę.