Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Badania kliniczne systemu CoolCryo. Spółka Medinice liczy na komercjalizację swojego przełomowego projektu

Medinice

Medinice, po latach prac nad technologiami medycznymi, rozpoczął badania kliniczne CoolCryo. Właśnie odbyła się pierwsza operacja z wykorzystaniem tego systemu w przełomowym leczeniu migotania przedsionków.

Spółka została założona jeszcze w 2012 roku i od początku skupia się na technologiach medycznych, w szczególności z dziedziny kardiologii i kardiochirurgii. Jednym z głównych projektów Medinice jest CoolCryo, czyli krioaplikator do wykonywania małoinwazyjnej krioablacji kardiochirurgicznej. Jeszcze w 2023 roku zakończono badania na zwierzętach.

Teraz spółka ogłosiła pierwsze wykorzystanie systemu CoolCryo w terapii migotania przedsionków podczas badania klinicznego innowacyjnego systemu do kardiochirurgicznej krioablacji serca.

„Pierwszy zabieg z wykorzystaniem systemu CoolCryo u pacjenta stanowi doniosłe osiągnięcie w dziedzinie kardiochirurgii. Ta przełomowa technologia ma potencjał zrewolucjonizowania leczenia arytmii, oferując chirurgom szybszą i bardziej skuteczną opcję terapeutyczną dla pacjentów” – komentuje prof. dr hab. n. med. Piotr Suwalski, dyrektor Państwowego Instytutu Medycznego MSWiA, główny wynalazca badanego urządzenia.

Warto przeczytać: Medinice liczy na pierwszą komercjalizację urządzenia medycznego jeszcze w tym roku. Spółka rozważa też akwizycje na rynku medtech

Przełom w badaniach Medinice

Jeszcze na początku roku rozmawialiśmy z prezesem Medinice, który zapowiadał pierwszą komercjalizację w tym roku. Choć początkowo wskazywano, że może to być projekt PacePress, to teraz CoolCryo „wysuwa się na prowadzenie”. System ten został zaprojektowany do przeprowadzania zabiegów krioablacji tkanki serca u pacjentów ze wskazaniem do operacji kardiochirurgicznej, u których zdiagnozowano istotną niedomykalność lub zwężenie zastawki mitralnej i towarzyszące jej migotanie przedsionków.

System CoolCryo łączy nowoczesną technologię ze znanymi właściwościami ciekłego azotu. Dzisiaj spółka poinformowała o włączeniu pierwszego pacjenta do badania klinicznego. Ma ono na celu ocenę bezpieczeństwa i skuteczności omawianego systemu. Prowadzone jest w Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu.

„Jesteśmy dobrej myśli i trzymamy kciuki za zdrowie pacjentów, którzy biorą udział w badaniach. Kliniczne potwierdzenie bezpieczeństwa i skuteczności naszego systemu otwiera przed nami możliwość intratnej komercjalizacji, rozwijanego od wielu lat projektu” – dodaje Sanjeev Choudhary, jeden z pomysłodawców projektu oraz prezes zarządu Medinice.

Według Global Market Insight, światowy rynek technologii ablacji serca w 2022 roku był wart pod względem przychodów 3,5 mld dolarów. Szacuje się, że jego wartość w 2026 roku ma osiągnąć aż 8 mld dolarów. W Europie, niezmiennie od 2008 roku, kiedy nastąpiło głośne przejęcie CryoCathw za 350 mln USD na pozycji lidera w tej dziedzinie utrzymuje się Medtronic.

Warto przeczytać: Rynek medtech przyciąga inwestorów. Jego wartość za kilka lat osiągnie wartość 550 mld dolarów

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.