Raport dotyczący patentów na generatywną sztuczną inteligencję w latach 2014-2023 opublikowała Organizacja Narodów Zjednoczonych. Przez pojęcie „generatywna sztuczna inteligencja” rozumie się jej rodzaj, który umożliwia użytkownikom generowanie treści. Jej przykładowe formy to tekst, obrazy, muzyka, dźwięki i wideo.
Twórcy raportu zauważają, że tego rodzaju patenty stanowią 6% wszystkich patentów AI na świecie w badanym okresie. To podkreśla postępy, które GenAI poczyniła w ostatnich latach oraz jej potencjał.
Warto przeczytać: Dobry moment dla startupów tworzących roboty. Finansowanie napędza AI
Chiny dominują
Zdecydowanym liderem zestawienia pod względem ilości patentów są Chiny. W latach 2014-2023 tamtejsze podmioty opatentowały 38 210 wynalazków. Znacznie wyprzedziły pod tym względem kolejne państwa. Dla porównania liczba patentów ze Stanów Zjednoczonych wyniosła w tym czasie 6276, z Korei Południowej 4155, z Japonii 3409, a z Indii 1350.
Wśród patentów GenAI dominują dane obrazowe i wideo (17 996 wynalazków). Dalsze miejsca zajmują wynalazki związane z tekstem (13 494) oraz mową i muzyką (13 480).
Dogonić resztę świata
W obecności Chin na pozycji lidera zestawienia nie ma przypadku. Państwo Środka konsekwentnie pracuje nad dogonieniem amerykańskich gigantów technologicznych w rozwoju dużych modeli językowych. W tym celu chińskie podmioty takie jak Baidu i Alibaba uruchomiły programy LLM. Chiny realizują również uruchomiony w maju „trzyletni plan działania”, który ma na celu napędzenie technologicznego i gospodarczego rozwoju krajowych podmiotów.
„Chiny mają ogromny, niezagospodarowany rynek dla konsumentów, a także dla przedsiębiorstw i partnerów przemysłowych, którzy mogą wprowadzać innowacje i pomagać we wdrażaniu generatywnych technologii AI w różnych zastosowaniach lub branżach, wykorzystując różne specjalistyczne zestawy danych” – powiedział CNBC Wei Sun, starszy konsultant ds. badań nad sztuczną inteligencją w Counterpoint Research.
Komentarze
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy :)