Dominują premie, rośnie znaczenie rozwoju osobistego. Pożądane benefity pracownicze w 2024 roku

Informacje o autorze

11 czerwca 2024
Udostępnij:

Nadal najbardziej oczekiwanym benefitem pracowniczym jest premia. Jednak coraz większą wagę zaczynają odgrywać dodatki związane z rozwojem osobistym i zdrowiem. To wnioski z analizy raportu „Różnice pokoleń w podejściu do rozwoju 2024”.

Benefity pracownicze

Raport „Różnice pokoleń w podejściu do rozwoju 2024” powstał na zlecenie dr Katarzyny Buszkowskiej, która jest autorką programu rozwojowego Leadership Library. Badanie wykonano na początku 2024 roku na grupie 500 osób w wieku 18-60+. Jej członkowie prezentowali pełny przekrój pozycji na rynku pracy. Byli wśród nich zarówno czynni zawodowo w pełnym wymiarze godzin, uczący się, emeryci, ale także freelancerzy jak i prowadzący własną działalność gospodarczą. Badanie zrealizowało SW Research.

Warto przeczytać: Młodzi Polacy chcą być niezależni na rynku pracy. Jedna trzecia z nich planuje założenie firmy

Najbardziej pożądane benefity

Jego głównym wnioskiem jest fakt, że wciąż najbardziej oczekiwanym przez pracowników dodatkiem jest premia. Tak wskazało 66,1% badanych. Ponad o połowę mniej wskazuje na zaoferowanie prywatnej opieki medycznej przez pracodawcę (30,4%). Na trzecim miejscu znalazło się dofinansowanie szkoleń. Taki benefit najbardziej chciałoby otrzymać 20,8% respondentów.

16,4% chciałoby otrzymać dodatkowy dzień wolny w pracy. 10,4% uznaje, że wartościowym wsparciem byłoby zorganizowanie przez pracodawcę wyjazdu integracyjnego. Podobnym zainteresowaniem cieszą się: służbowe auto do użytku prywatnego (8,6%), karty sportowe (8,3%) i służbowy sprzęt do użytku prywatnego (8%). Zdecydowanie najmniej pożądanym benefitem pracowniczym są przekąski i owoce w biurze (4,2%).

Pracownik chce wsparcia w rozwoju

Jak widać, duże znaczenie dla pracowników mają nie tylko korzyści materialne. Przeciwnie, wykazują oni coraz częściej potrzebę zwiększenia komfortu swojej pracy i rozwoju umiejętności. Stąd wysoka pozycja szkoleń zawodowych wśród pożądanych benefitów. Komfort pracy może wzrosnąć również przez integrację pracowników. Dostrzegają to coraz częściej nie tylko pracodawcy, ale widać to również w potrzebach pracowników. 

Benefity pracownicze mają stanowić zachętę do wydajniejszej pracy. Warto, by pracodawcy wykorzystali fakt, że to również pracownicy wyrażają tego typu aspiracje. Kluczową rolą jest w takim wypadku zapewnienie im możliwości dalszego rozwoju. Z korzyścią dla obu stron tego procesu.

Warto przeczytać: Polskie firmy powoli odzyskują równowagę. Mają jednak problemy z dalszym rozwojem

Polecamy

Więcej w tym dziale: