Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Działania prośrodowiskowe nie są mocną stroną polskiego sektora MŚP. PARP prezentuje ekoinnowacyjność przedsiębiorstw

Ekoinnowacyjność

Sektor małych i średnich przedsiębiorstw jest kluczowy dla rozwoju polskiej gospodarki. Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości przygotowała analizę sektora pod kątem ekoinnowacyjności.

Na wstępie warto podkreślić, że MŚP generują ponad 45% PKB Polski. Dlatego ich rozwój jest kluczowy dla krajowej gospodarki. Na naszym rynku funkcjonuje ponad 2 mln firm z tego sektora, a zatrudniają łącznie 7 mln osób. Jednak pytanie jak prezentuje się ich aktywność prośrodowiskowa na tle innych państw Unii Europejskiej.

Według najnowszego Europejskiego Indeksu Ekoinnowacyjności, otrzymaliśmy ponad 67 punktów. Okazuje się, że średnie unijna wynosi… prawie dwa razy tyle. Według danych PARP, sytuacja Polski na tle innych państw UE pozostanie w najbliższym czasie na takim poziomie.

Warto przeczytać: Słabną prognozy dla polskiej gospodarki. Bankowi analitycy studzą nastroje

Ekoinnowacyjność polskich przedsiębiorstw

Mimo że sektor MŚP stanowi siłę napędową polskiej gospodarki, to okazuje się, że działania prośrodowiskowe nie są ich mocną stroną. Według danych zebranych przez PARP największą, pozytywną zmianą okazały się czynności związane z recyklingiem. Choć nasz wynik to poziom 32% odnotowany jeszcze w 2021 roku, to średnia unijna wyniosła 47%.

„W raporcie PARP autorzy sugerują także brak perspektyw na zmiany. W 2021 r. strategię prośrodowiskową miało w planach opracować tylko 12% polskich firm i 19% unijnych. Co więcej, coraz mniej przedsiębiorców uważa, że działania środowiskowe powodują spadek kosztów produkcji. W 2017 roku, 40% polskich firm i 41% firm unijnych dostrzegało taką zależność. W 2021 roku, wyniki te spadły odpowiednio do 29% i 31%” – czytamy w komunikacie.

Z raportu PARP o stanie polskiego sektora MŚP wynika, że głównym czynnikiem, który stymulował firmy do innowacji prośrodowiskowych były wysokie koszty środków produkcji. Mowa tutaj o energii, wodzie lub materiałach. To pokazuje pragmatyczne podejście małych i średnich przedsiębiorstw. Również ważne okazały się potrzeby związane z poprawą reputacji przedsiębiorstwa oraz dostosowania się do obowiązujących regulacji.

Okazuje się, że im większa firma, tym większy jest jej wkład w ochronę środowiska. Jest to znaczna zmiana względem lat 2018-2020. Wtedy to zdecydowanie małe firmy wyprzedzały średnie podmioty w zakresie prośrodowiskowym.

„Raport PARP podkreśla również, że firmy często postrzegają ogólny wpływ na środowisko jako odległe wyzwanie, niekoniecznie związane bezpośrednio z ich działalnością. Jednak, gdy przedsiębiorcy są pytani o konkretne działania proekologiczne w swoich firmach, zaczynają dostrzegać rzeczywiste bariery we wprowadzaniu takich rozwiązań” – podsumowano w komunikacie PARP.

Warto przeczytać: Rośnie innowacyjność polskich firm. Wnioski z raportu PARP

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.