Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Fala zwolnień u globalnych gigantów. Najwięksi gracze planują redukcje etatów

redukcje etatów

Globalne korporacje zmniejszają liczbę swoich pracowników. Zwolnienia dotykają pracowników wielu znanych marek z różnych branż. Redukcję zatrudnienia zapowiedziały już między innymi Nike, Tesla czy UBS.

Firmy zaczynają reagować na niekorzystne prognozy. Spadek sprzedaży produktów i usług przekłada się na redukcję kosztów. Z tego powodu światowi giganci różnych branż planują, bądź już realizują redukcje etatów w swoich placówkach na całym świecie. Choć planowane działania różnią się ze względu na wielkość, to globalność ogólnej tendencji wzbudza niepokój, zwłaszcza wśród pracowników. 

Warto przeczytać: Upadłości polskich firm. Ich liczba wzrosła w I kwartale 2024 roku

Redukcja po przejęciu Credit Suisse

Szwajcarski potentat sektora bankowego UBS został nowym właścicielem Credit Suisse. Jednym z pierwszych działań mających na celu zmniejszenie kosztów przejmowanego podmiotu jest plan redukcji zatrudnienia. Zaplanowano już pięć etapów zwolnień. Według agencji Reuters część pracowników straci swoje stanowiska w czerwcu, sierpniu, wrześniu, październiku i listopadzie bieżącego roku. 

Nie będzie to wcale małe zjawisko. Prognozuje się, że pracę w Credit Suisse ma stracić od 50 do 60% pracowników. Oznacza to likwidację nawet 35 tys. miejsc pracy w oddziałach na całym świecie. W pierwszej kolejności stanowiska stracą osoby, których funkcje dublują się z etatami w grupie UBS.

Nike też planuje zwolnienia

Również koncern Nike planuje w najbliższym czasie redukcję etatów. Początkowo ma wynosić ona 740 miejsc pracy i dotyczyć jedynie siedziby głównej firmy w Oregonie. Działanie jest reakcją na niekorzystne prognozy dotyczące spadku przychodów firmy w przyszłym roku fiskalnym. Nie będzie to jednak koniec zwolnień. Ich druga faza planowana jest na czerwiec 2024 roku. Ponadto Nike zapowiedziało zmniejszenie całkowitego poziomu zatrudnienia o 2%.

Tesla reaguje na chińską konkurencję

Również Tesla Elona Muska zapowiada falę globalnych zwolnień. Pracę w najbliższym czasie ma stracić 10% pracowników firmy na świecie. Będzie to oznaczać zwolnienia co najmniej 14 tys. osób. Choć Elon Musk w swoim stylu zapowiada, że działanie ma na celu przygotować firmę do fazy wzrostów, to eksperci uważają, że jest raczej efektem dużego naporu chińskiej konkurencji w sektorze samochodów elektrycznych. Ma ona odzwierciedlenie w spadku sprzedaży Tesli, zwłaszcza w Azji. To z kolei zmusza Muska do reakcji w postaci zmniejszenia kosztów swojej działalności.

Globalny trend

Te przykłady stanowią informacje zaledwie z kilku ostatnich dni. Nie da się jednak ukryć, że zaczyna być to globalną tendencją. Zgodnie z wyliczeniami UBS ich plan redukcji etatów w Credit Suisse ma przynieść oszczędność w wysokości 10 mld dolarów. Globalny plan redukcji kosztów Nike przyjęty w 2023 roku zakłada 2 mld dolarów oszczędności. Na tego typu działania w przypadku odzieżowego giganta pozytywnie reagują inwestorzy. Po informacji o planowanych zwolnieniach akcje Nike zaczęły zyskiwać. To szczególnie ważne w zestawieniu z ich rocznym spadkiem o blisko 13%.

Tego typu działania i reakcje rynku mogą skłonić kolejne globalne podmioty do podobnych kroków. Na pewno nie ucieszy to ich pracowników. Kto wie jednak, czy Elon Musk nie będzie miał racji i po przetrwaniu trudnego okresu, zacznie się kolejny marsz globalnych potentatów ku dużym wzrostom. 

Warto przeczytać: Rewolucja na rynku pracy. Umowy zlecenia mają zostać oskładkowane

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.