Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Internetowi sprzedawcy pod lupą skarbówki. Rząd przyjął projekt ustawy

dac7

Projekt nowelizacji ustawy o wymianie informacji podatkowych z innymi państwami zmieni sytuację wielu sprzedawców na platformach internetowych. Ustawa wdraża przepisy dyrektywy DAC7, która nakłada na operatorów tych platform obowiązek raportowania i gromadzenia danych sprzedawców.

O wejściu w życie przepisów dyrektywy DAC7 mówiło się już od dłuższego czasu. Niedawno pisaliśmy o platformie Vinted, która zaczęła przekazywać dane o konkretnych transakcjach do Urzędu Skarbowego. Wejście w życie nowej ustawy sprawi, że ten obowiązek będzie dotyczył operatorów wszystkich platform sprzedażowych. Nie będą to jednak dane wszystkich sprzedawców. Ustawa przewiduje wyjątki.

Warto przeczytać: Użytkownicy Vinted pod lupą skarbówki. Urząd wzywa do wyjaśnień

Podmioty objęte ustawą

„Ustawa nałoży na operatorów platform cyfrowych obowiązek gromadzenia i przekazywania administracji podatkowej informacji o sprzedawcach, którzy dokonali transakcji za pośrednictwem tych platform” – czytamy w komunikacie Ministerstwa Finansów.

Powyższy obowiązek nie będzie dotyczył jedynie platform handlowych. Objęte nim będą również podmioty zajmujące się rezerwacją noclegów, najmu środków transportu oraz platform służących do zamawiania przejazdów samochodem. 

Nie wszyscy sprzedawcy

Powyższe podmioty będą przedstawiać urzędowi dane sprzedających wyżej wymienione przedmioty i usługi, a także informacje o konkretnych sprzedawcach. Nie będą to jednak dane dotyczące wszystkich sprzedających. Wyłączeni z raportowania mają być tzw. drobni i okazjonalni sprzedawcy, czyli podmioty, które dokonały w ciągu roku mniej niż 30 tego typu transakcji o łącznej sumie niższej niż równowartość 2 tys. euro. 

Nowe przepisy mają wejść w życie od 1 lipca 2024 roku. Nie zmieniają one zasad opodatkowania internetowych sprzedawców.

Warto przeczytać: Prowadzenie firmy ma być w Polsce prostsze. Rząd zapowiada projekt deregulacji

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.