Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Kolejne duże inwestycje w sektor kosmiczny. Firmy space tech realizują ambitne projekty

sektor kosmiczny

Inwestycje w sektor kosmiczny wzbudzają coraz większe zainteresowanie. Korzystają na tym branżowe startupy i spółki, zyskując finansowanie swoich projektów.

Jak podaje Crunchbase, amerykański startup Apex zamknął rundę B finansowania z kwotą 95 mln dolarów. Firma z siedzibą w Los Angeles zajmuje się produkcją tzw. autobusów kosmicznych. To kluczowe podejście do budowy satelitów. Autobusy kosmiczne zawierają główny korpus i inne kluczowe elementy. Zapotrzebowanie na tego typu rozwiązanie jest ogromne. Zgłasza je między innymi Departament Obrony USA.

Rundzie przewodzili XYZ Venture Capital i CRV. Pozyskane środki pozwolą na zwiększenie skali produkcji. Dzięki temu Apex zareaguje na rosnący popyt po marcowej premierze kosmicznego autobusu startupu.

Warto przeczytać: NATO inwestuje w brytyjski startup. Pierwsze bezpośrednie wsparcie funduszu innowacji sojuszu

Rosną także polskie projekty

Boom na technologię kosmiczną starają się także wykorzystać polskie projekty. I wszystko wskazuje na to, że udaje im się to znakomicie. Przykładem z pewnością jest Creotech Instruments. Wraz z Centrum Badań Kosmicznych PAN pracuje on nad wystrzeleniem na orbitę okołoziemską zaawansowanego mikrosatelity obserwacyjnego EagleEye. To przełomowa misja nie tylko dla firmy, ale dla całego polskiego sektora kosmicznego. 

Sukces Creotech sprawi, że Polska znajdzie się w elitarnym gronie państw zdolnych do produkcji zaawansowanych systemów kosmicznych na potrzeby krajowe i komercyjne. Wystrzelenie EagleEye za pośrednictwem rakiety Falcon-9 firmy SpaceX Elona Muska ma odbyć się jeszcze w tym roku.

ScanWay zwiększa zasięg działania

Z trendów rynkowych korzysta również ScanWay. W maju firma podpisała kontrakt na udział w budowie konstelacji mikrosatelitów do monitorowania metanu przez firmę Nara Space Technology z Korei Płd. ScanWay wyposaży system w ładunki obserwacyjne w postaci dwóch teleskopów. Wartość umowy opiewa na kwotę 1,7 mln euro. Oprócz tego firma realizuje obecnie projekty, które w ciągu 4 lat znajdą się na co najmniej 8 satelitach.

Polskie sukcesy są dobrym zobrazowaniem tendencji w całym sektorze kosmicznym. Według Crunchbase w zeszłym roku startupy zajmujące się technologiami kosmicznymi zebrały 5,8 mld dolarów. Dla porównania, w niecałą połowę tego roku wartość udzielonego im wsparcia to już 3,3 mld dolarów. Wszystko wskazuje więc na to, że okazja do wykorzystania dobrej koniunktury w branży dopiero nadchodzi.

Warto przeczytać: Rewolucyjny projekt SatRev udoskonali obserwację Ziemi. Spółka pozyskuje kolejnego inwestora

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.