Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Krajowi mikroprzedsiębiorcy coraz bardziej zadłużeni. Niepokojąca tendencja

Kredyty mikroprzedsiębiorstw

Mikroprzedsiębiorstwa są najliczniejszą grupą wśród polskich firm. Niepokój budzi fakt, że także coraz częściej się zadłużają. I nie są to głównie kredyty przeznaczone na inwestycje i rozwój.

Dane na temat zobowiązań wśród polskich mikroprzedsiębiorców zebrało Biuro Informacji Kredytowej ( BIK). W kwietniu 2024 roku banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 6% więcej kredytów niż w analogicznym okresie 2023 roku. Także ich wartość była o 6,5% wyższa niż przed rokiem. To, co może jednak niepokoić bardziej, to struktura udzielonych produktów kredytowych.

Warto przeczytać: Wkrótce nowy obowiązek dla części firm w Polsce. Niedostosowanie się do dyrektywy NIS2 grozi karami

Kredyty mikroprzedsiębiorstw sposobem na przetrwanie

Kredyty są w przedsiębiorstwach jednym ze sposobów finansowania inwestycji. Rosnący odsetek udzielonych kredytów inwestycyjnych świadczy pozytywnie o rozwoju danego sektora. Tymczasem w porównaniu z kwietniem 2023 roku, w tym roku udzielono mikroprzedsiębiorstwom aż o 30% mniej kredytów inwestycyjnych. Zmalała także ilość kredytów w rachunku bieżącym. Było ich mniej o 13%. 

Dalsza analiza struktury udzielonych kredytów pokazuje, że coraz więcej mikroprzedsiębiorstw wspomaga się zewnętrznym finansowaniem, by przetrwać. O 12,5% w stosunku rocznym wzrosła ilość kredytów obrotowych udzielonych w kwietniu 2024 roku. To zobowiązanie, które służy do prowadzenia bieżącej działalności. Za jego pomocą można na przykład dokonać zakupu materiałów do produkcji.

Pożyczają głównie dwa sektory

W kwietniu udzielono mikroprzedsiębiorcom łącznie 13,4 tys. kredytów. Blisko połowę z nich zaciągnęły przedsiębiorstwa usługowe (6,4 tys., co stanowi 48%). 3,1 tys. kredytów to zobowiązania firm handlowych. To 23% ogółu. Łącznie udzielono kredytów o wartości 2,054 mld zł. Aż 1,318 mld zł z niej stanowią zsumowane zobowiązania przedsiębiorstw usługowych i handlowych. 

Największa roczna dynamika wzrostów pod kątem wartości dotyczyła również firm usługowych (wzrost o 17,6%). O 8,6% wzrosła wartość kredytów dla przedsiębiorstw handlowych. Zmalała natomiast wartość zobowiązań udzielonych w kwietniu 2024 roku firmom budowlanym. Była niższa o 6,5% niż w poprzednim roku.

Warto przeczytać: Brutalny rynek e-sklepów. Tylko co trzeci przetrwał ostatnią dekadę

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.