Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Latające samochody są coraz bliżej. Nadchodzi rewolucja w podniebnym transporcie

Latające samochody

Elektryczne pojazdy pionowego startu i lądowania (eVTOL) będą podstawową formą miejskich i międzymiastowych podróży. JPMorgan prognozuje, że ich rynek będzie w 2040 roku wart 1 bilion dolarów.

Niedawno pisaliśmy o polskiej inicjatywie wodnych taksówek, tymczasem na świecie przodować zaczyna inny pomysł na pokonanie miejskich korków. eVTOL, bo o nim mowa, to powietrzne taksówki zasilane napędem elektrycznym. Oprócz ekologicznego napędu, ich sporym atutem jest pionowy start i lądowanie. To sprawia, że nie potrzebują, jak w przypadku samolotów, długiego pasa startowego. Eksperci przekonują, że eVTOL to przyszłość lokalnych i międzymiastowych podróży.

Warto przeczytać: Wodne tramwaje sposobem na korki. Pomysł Verne i mPower

Ogólnoświatowa rewolucja

Pojazdy eVTOL są przedmiotem zainteresowań przedsiębiorstw na całym świecie. Co więcej, nie leżą one w sferze planów, większość z nich produkuje już swoje pierwsze modele. Jako przykłady można podać Lilium w Niemczech czy EHang w Chinach. Modele różnią się między sobą wyglądem. Niektóre z nich rzeczywiście przypominają latające samochody. Wizja podniebnego Ubera jest czymś, co może na zawsze zrewolucjonizować miejski transport.

Co więcej, wszystko wskazuje na to, że nie jest to perspektywa odległa. Czymś, co napędza optymizm całego sektora, są pozytywne informacje dotyczące regulacji prawnych w kwestii podniebnych taksówek. Na całym świecie widać tendencję do włączenia tego typu transportu w powszechne użytkowanie.

Federalna Administracja Lotnicza Stanów Zjednoczonych opracowała już wytyczne dotyczące użytkowania pojazdów eVTOL. Co więcej, chińska Administracja Lotnictwa Cywilnego przyznała dwuosobowemu pojazdowi eVTOL firmy EHang certyfikat, który umożliwia jego użytkowanie. Jak widać, niezależnie od rzeczywistości politycznej, rzeczywistość miejska może być w różnych krajach bardzo podobna. Eksperci prognozują, że stanie się to już w 2028 roku.

Inwestycja w infrastrukturę

Transport eVTOL to branża, w której szansę upatrują inwestorzy. Choć np. w Chinach już odbywają się pierwsze loty, to ich upowszechnienie będzie na całym świecie wymagać, oprócz dostępności pojazdów, przystosowania infrastruktury. Również z tego powodu poszczególne projekty zyskują potężne wsparcie inwestycyjne. Część z nich to startupy, które mogą liczyć na fundusze VC. 

Choć silna konkurencja sprawia, że z pewnością przetrwają tylko te firmy, które dostarczą najlepsze i ekonomiczne rozwiązania, to inwestorzy wierzą, że jest o co walczyć. Prognozowana wartość całego rynku z 2040 roku, za dziesięć lat ma jeszcze znacząco wzrosnąć. W 2050 roku ma wynosić już 9 bilionów dolarów. 

Źródło grafiki: EHang/Facebook

Warto przeczytać: Od producenta akumulatorów do światowego lidera pojazdów elektrycznych. Chiński BYD może przebić Teslę

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.