Medinice coraz bliżej komercjalizacji pierwszego urządzenia. Spółka z branży medtech podsumowuje miniony rok

Informacje o autorze

29 marca 2024
Udostępnij:

Medinice, spółka działająca w branży medtech, przygotowuje się do rozpoczęcia badań klinicznych urządzenia CoolCryo. To jeden z bardziej perspektywicznych projektów spółki, w ocenie analityków.

Medinice

Medinice już od ponad 12 lat działa na rynku medtech. W portfolio ma już 50 patentów i ponad 10 programów, jednak zasoby spółki skupiają się na 5 głównych projektach. Kluczowym może okazać się CoolCryo, czyli krioaplikator do wykonywania małoinwazyjnej krioablacji kardiochirurgicznej. Jeszcze w 2023 roku zakończono badania na zwierzętach. Spółka przygotowuje się do rozpoczęcia badań klinicznych w tym zakresie, a w ramach PacePress jest już w połowie procesu.

„Badania kliniczne mają rozpocząć się jeszcze w tym półroczu, a ich celem jest ocena efektywności i bezpieczeństwa produktu w środowisku klinicznym. Zarówno w CoolCryo, jak i w AtriClamp, rozpoczęliśmy już przewód certyfikacji na rynku USA. Dzięki temu powinniśmy być w stanie przyspieszyć proces komercjalizacji tych projektów” – komentuje prof. Piotr Suwalski, szef Rady Naukowej Medinice.

Warto przeczytać: Medinice liczy na pierwszą komercjalizację urządzenia medycznego jeszcze w tym roku. Spółka rozważa też akwizycje na rynku medtech

Podsumowanie roku w Medinice

Pomimo że Medinice zostało stworzone w 2012 roku, to spółka nadal nie skomercjalizowała swoich projektów. W tym roku ta sytuacja może się zmienić, ponieważ procesy certyfikacyjne na rynku europejskim i amerykańskim zostały przyspieszone. Spółka ma wystarczające zasoby finansowe na rozwój bieżących projektów. Ponadto, uczestniczy w programach dotacyjnych z NCBiR oraz PARP.

„W minionym roku nasza praca była niezwykle intensywna. Z zaangażowaniem realizowaliśmy wyznaczone cele, bazując na ustalonym harmonogramie i budżecie projektów. Obecnie skupiamy się na badaniach klinicznych w PacePress, gdzie zmodyfikowaliśmy protokół badawczy i przyspieszyliśmy rekrutację pacjentów. Rozpoczęliśmy także prace nad szybką ścieżką certyfikacji w Europie, co mamy nadzieję umożliwi wcześniejszą rejestrację produktu jako urządzenia medycznego w krajach podlegających MDR” – mówi Sanjeev Choudhary, prezes zarządu w Medinice.

Jak ocenia spółka oraz analitycy, najbardziej perspektywicznym projektem może być wspomniany CoolCryo. Do przyszłego roku może on osiągnąć fazę rozwoju, która pozwoli na uzyskanie wpływów związanych z zawarciem umów partneringowych. Wśród pozostałych kluczowych projektów warto wymienić:

  • PacePress, czyli inteligentny opatrunek uciskowy.
  • Atriclamp to innowacyjny projekt medyczny, który służy do zamykania uszka lewego przedsionka serca (LAAO).
  • MiniMax, innowacyjna elektroda.
  • EP Bioptom, czyli innowacyjny elektrofizjologiczny cewnik diagnostyczny.

„Nasze małoinwazyjne urządzenia kardiologiczne stanowią rewolucyjny krok dla całej branży. Pomimo licznych globalnych wyzwań, związanych między innymi z COVID-19, czy konfliktem w Ukrainie, nasze zobowiązania do ciągłego doskonalenia urządzeń nie osłabły. Stąd też nasze perspektywy na bieżący rok pozostają niezmienne, zakładając komercjalizację przynajmniej jednego z naszych wiodących projektów. Jesteśmy na to w pełni gotowi” – podsumowuje Sanjeev Choudhary.

Warto przeczytać: Medby rewolucjonizuje rynek medtech. Nowa platforma e-commerce zadebiutowała na rynku

Polecamy

Więcej w tym dziale: