Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Nadchodzi ważna zmiana dla małych firm. Rząd przyjął projekt ustawy upraszczającej obowiązki VAT

VAT

Dostosowanie krajowego prawa do przepisów Unii Europejskiej uprości obowiązki podatkowe dla polskich firm, które prowadzą działalność w innych państwach wspólnoty. Jak to zwykle bywa, kij ma jednak dwa końce.

Zgodnie z komunikatem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów (KPRM) rząd przyjął projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw. Jego główną ideą jest dostosowanie przepisów podatkowych w Polsce do prawa unijnego. Jednym z przykładów takiego działania jest dostosowanie obowiązków administracyjnych dotyczących VAT dla małych przedsiębiorstw, które prowadzą działalność w innych krajach Unii Europejskiej.

Warto przeczytać: Polskie firmy w tyle wyścigu technologicznego. Niewykorzystany potencjał

Ma być prościej i taniej

Obecnie tego typu podmioty, które posiadają siedzibę w Polsce, muszą także zarejestrować się do celów VAT i wypełniać obowiązki związane z tym podatkiem w każdym kraju UE, w którym prowadzą działalność. Dotyczy to każdego państwa, w którym ten podatek był należny. Do tej pory zwolnienie z podatku VAT było bowiem zarezerwowane wyłącznie dla podmiotów krajowych.

Nowe przepisy umożliwią małym polskim firmom, które prowadzą działalność również w innych krajach UE, uzyskanie zwolnienia z podatku VAT. Sprawi to również, że zmniejszą się ich koszty administracyjne, które obecnie ponoszą na obsługę podatku VAT poza granicami kraju. Ten podatek ma być przez nie opłacany jedynie w Polsce.

Małe firmy z UE nie zapłacą podatku w Polsce

Zmiana przepisów spowoduje jednak, że zmieni się sytuacja także małych firm z innych krajów UE. Te, które prowadzą działalność również w Polsce, nie zapłacą w niej podatku VAT. W takim wypadku Polska będzie potwierdzać ich kwalifikację do zwolnienia z tego obowiązku. Oznacza to oczywiście zmniejszenie się wpływów podatkowych, które będą kierowane wyłącznie do państwa, w którym podmiot ma siedzibę.

Nowe przepisy wejdą w życie od 1 stycznia 2025 roku.

Warto przeczytać: Opieszałość źródłem problemów polskich firm. Co czwarta zwleka z podjęciem działań wobec dłużników

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.