Nextbike to krajowy lider w dostarczaniu i prowadzeniu samoobsługowych wypożyczalni miejskich rowerów publicznych. Swoje rozwiązania oferuje od 2011 roku we współpracy z samorządami i partnerami biznesowymi. Obecnie Nextbike obsługuje systemy rowerowe w 80 gminach kraju. Obostrzenia pandemiczne przyczyniły się do problemów finansowych spółki. W związku z tym, latem 2020 roku rozpoczął się proces restrukturyzacyjny.
Warto przeczytać: Hollywood Hair debiutuje w Wielkiej Brytanii. Firma otwiera swój pierwszy salon w Londynie
Sądny dzień
Choć już w 2022 roku udało się zdobyć zgody 93% wierzycieli na zakończenie restrukturyzacji, to dopiero teraz sąd wydał wyrok, który finalnie ten proces kończy. W trakcie samego procesu wierzycieli podzielono na siedem grup interesów. Każda z nich ma określony termin spłaty zobowiązania. Wynosi on od 3 do 8 lat.
„To dla nas wyjątkowy dzień. Po czterech latach intensywnych negocjacji z wierzycielami i partnerami biznesowymi oraz licznych prac nad optymalizacją biznesu udało nam się pomyślnie zakończyć proces restrukturyzacji. Nextbike oficjalnie wraca na stabilną ścieżkę wzrostu. Przed restrukturyzacją nasze całkowite wierzytelności wynosiły 66,7 miliona złotych, z czego umorzono 42 miliony złotych, w tym blisko 15 milionów złotych w formie SWAP-a na akcje dla jednego z akcjonariuszy, TIER Mobility, co zwiększy jego zaangażowanie w spółkę. Dodatkowo, w trakcie postępowania spłaciliśmy już blisko 4 miliony PLN. Wyraźnie świadczy to o ciężkiej pracy całego naszego zespołu, który od tej pory może w pełni skupić się na rozwoju naszego biznesu na rynku współdzielonej mobilności miejskiej” – komentuje Konrad Kowalczuk, członek zarządu i dyrektor finansowy Grupy Nextbike.
Praca nad rozwojem Nextbike
Oprócz wysiłków skupiających się na zakończeniu restrukturyzacji równolegle spółka umacniała swoją pozycję na rynku współdzielonej mobilności. W 2023 roku zmodernizowano system Veturilo poprzez wprowadzenie do niego ponad 3000 rowerów typu SmartBike 2.0. W tym roku unowocześniono szereg mniejszych systemów w Częstochowie, Ciechanowie, Koninie czy Żyrardowie. Firmie udało się także wrócić po pięcioletniej przerwie na teren Łodzi. Uruchomiono również Metrorower na terenie Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Jest to trzeci co do wielkości system rowerowy Europy.
W najbliższym czasie Nextbike zamierza w dalszym ciągu poszerzać ofertę dla polskich samorządów. Oprócz tego spółka planuje rozwinąć ofertę reklamową dla partnerów komercyjnych. Trwają także prace nad innowacyjnymi usługami dla nowych grup klientów. Mają one dotyczyć procesów produkcji, recyklingu części zamiennych, obsługi klienta, ale także rozwoju technologii informatycznych.
Komentarze
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy :)