MamBiznes.pl

Płaca minimalna może zostać zamrożona. Niejasny zapis w projekcie ustawy

Pobieranie danych ...

Prace nad ustawą regulującą wysokość minimalnego wynagrodzenia znalazły się w wykazie działań rządu. Propozycja zmian może pozwolić na utrzymanie jej wysokości na dotychczasowym poziomie.

Zmiany podyktowane są koniecznością dostosowania krajowego prawa do unijnej dyrektywy. Polska powinna implementować jej założenia do 15 listopada bieżącego roku. Jej wprowadzenie ma zmienić sposób, w jaki jest ustalana płaca minimalna już od 2026 roku. W praktyce zakładane zmiany mogą pozwolić na zamrożenie jej wysokości na kolejny rok.

Warto przeczytać: Polskie inwestycje za granicą rosną. Głównie w instrumenty dłużne

Niejasna interpretacja zmian

To całkiem realne, choć zapis proponowanej zmiany jest niejasny i budzi wątpliwości pracodawców. Jak informuje „Dziennik Gazeta Prawna”, w projekcie ustawy ma znajdować się gwarancja utrzymania wysokości minimalnego wynagrodzenia na poziomie z roku negocjacji, jeśli jego wysokość rosła w poprzednich latach zbyt szybko. Czy w praktyce rząd mógłby zamrozić wysokość pensji minimalnej? Nie jest to wykluczone, choć interpretacja tej propozycji nie jest jasna.

Oczekiwanie na projekt ustawy

Wątpliwości są tym większe, że w takim wypadku w nowej ustawie musiałyby się znaleźć przepisy umożliwiające zawieszenie stosowania corocznych mechanizmów podwyżki płacy minimalnej. Te gwarantują jej wzrost w stopniu nie niższym niż prognozowany na dany rok wzrost cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem. W jaki sposób i czy w ogóle uda się pogodzić te dwie rozbieżności będzie wiadomo po przedstawieniu pełnego projektu ustawy.

Od początku lipca 2024 roku płaca minimalna wynosi w Polsce 4300 zł brutto. Od 1 stycznia 2025 roku ma wzrosnąć o 7,6% do poziomu 4626 zł brutto.

Warto przeczytać: Niewypłacalność polskich firm wciąż rośnie. Transport i budownictwo z największymi problemami

Pobieranie danych ...