MamBiznes.pl

Płaca minimalna wzrośnie. Rząd przekazał propozycję na 2025 rok

Pobieranie danych ...

4626 zł brutto ma wynosić od 2025 roku płaca minimalna. To propozycja rządu Donalda Tuska, który zaczyna projektować ustawę budżetową na przyszły rok.

I to właśnie z konieczności działań związanych z przyszłorocznym budżetem można się było dowiedzieć o propozycjach rządowych na ten temat. 15 czerwca 2024 roku upływał termin określenia przez rząd propozycji wzrostu minimalnego wynagrodzenia, podwyżek w sferze budżetowej, a także wysokości emerytur i rent na 2025 rok. Termin był wymagany, by we właściwym czasie propozycje te otrzymali członkowie Rady Dialogu Społecznego. Organ będzie opiniować rządowe propozycje i tak rozpocznie się tworzenie budżetu. Ten proces może jednak potrwać.

Warto przeczytać: Wakacje składkowe od ZUS stają się faktem. Prezydent podpisał ustawę

Płaca minimalna w górę

Zgodnie z propozycją Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej płaca minimalna w 2025 roku ma wynosić 4626 zł brutto. Oznacza to wzrost o 7,6% w stosunku do jej obecnej wysokości. Propozycja zakłada, że stawka ta będzie obowiązywać przez cały 2025 rok. To odmienna sytuacja od występującej w ostatnich dwóch latach. Wtedy to zmiana wysokości płacy minimalnej następowała co pół roku. 

Wynikało to bezpośrednio z przepisów o zniwelowaniu skutków wysokiej inflacji. Zgodnie z nimi w przypadku przekroczenia przez inflację poziomu 5%, rząd musi zaproponować dwie roczne waloryzacje płacy minimalnej. Rząd zakłada, że poziom inflacji w 2025 roku wyniesie 4,1%, a więc takie działanie nie będzie konieczne.

Sektor budżetowy chce więcej

Rząd przedstawił również propozycję podwyżek dla sektora budżetowego. W 2025 roku mają one wynieść 4,1%. Związki zawodowe sektora budżetowego oczekiwały wzrostu wynagrodzeń na poziomie nie niższym niż 15%. Tymczasem otrzymują propozycję podwyżek, którą „zje” inflacja prognozowana w przyszłym roku przez rząd. Nie sposób nie zauważyć, że wypada ona blado również w zestawieniu z propozycją podwyżki płacy minimalnej.

Wygląda więc na to, że rząd czekają długie negocjacje z Radą Dialogu Społecznego. Czas pokaże, czy dotyczyć będą również poziomu płacy minimalnej. Propozycje jej wysokości może również zmienić rosnąca inflacja. Wielu analityków przypuszcza bowiem, że jej poziom w przyszłym roku może przekroczyć barierę 5%.

Warto przeczytać: Rośnie aktywność osób 50+ na rynku pracy. Jednak wciąż potrzebują wsparcia

Pobieranie danych ...