Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Polski satelita przełomowym projektem. EagleEye jeszcze w tym roku poleci w kosmos

To będzie krok milowy dla rozwoju polskiego sektora kosmicznego. Satelita EagleEye zostanie wyniesiony na orbitę okołoziemską.

EagleEye jest efektem pracy połączonych sił Creotech Instruments, Scanway oraz Centrum Badań Kosmicznych PAN. Jego szczególną cechą jest autorska platforma HyperSat, na której został zbudowany. Pozwala ona na prowadzenie misji kosmicznych o różnym rodzaju. Już teraz HyperSat jest podstawą wielu projektów krajowych i europejskich. I to zarówno na szczeblu cywilnym, jak i wojskowym.

Przełom w sektorze kosmicznym

Europejski rynek kosmiczny cechuje duża hermetyczność. Zwłaszcza w obszarze satelitów o masie powyżej 50 kg, gdzie tylko osiem grup kapitałowych posiada udokumentowaną zdolność do ich tworzenia. Barierą jest przede wszystkim wysoka złożoność inżynieryjna tego typu projektów. W przypadku EagleEye zaangażowanie krajowych firm pozwoliło wejść na rynek i zbudować podstawy do rozwoju polskiego sektora kosmicznego.

„Przełomowy charakter misji EagleEye unaocznia fakt, że masa naszego satelity jest porównywalna z masą wszystkich kilkunastu polskich satelitów zbudowanych od początku krajowego udziału w eksploracji kosmosu. EagleEye będzie ważył ponad 50 kg i poza naszą autorską platformą HyperSat, przetestuje również pierwszy polski wysokorozdzielczy system zobrazowania Ziemi firmy Scanway oraz komputer instrumentu opracowany w Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk. Misja ma zatem duże znaczenie nie tylko dla Creotech, ale również dla pozostałych konsorcjantów i całego polskiego sektora kosmicznego. Otwieramy rodzimym podmiotom drzwi na szybko rosnący i dochodowy rynek projektowania, budowy, integracji oraz wynoszenia małych satelitów o masie powyżej 50 kg” – komentuje dr hab. Grzegorz Brona, prezes zarządu Creotech Instruments.

Warto przeczytać: Neuralink chwali się pacjentem z chipem. Jego myśli sterują kursorem w grze

Misja EagleEye

Misja EagleEye otwiera przed Polską szansę na dołączenie do elitarnego grona państw zdolnych do tworzenia zaawansowanych systemów kosmicznych na swoje potrzeby. To, co jeszcze wyróżnia tę misję to zdolność do operowania na bardzo niskiej orbicie o wysokości 300-350 km. Stanowi to duże wyzwanie inżynieryjne. Zapewni ono jednocześnie wysoką jakość obrazowania Ziemi. 

EagleEye przechodzi obecnie zaawansowane testy. Są one wymaganiami firmy SpaceX, z której rakietą satelita ma zostać zintegrowany. Za przeprowadzenie całej misji odpowiada Creotech Instruments. Firma Scanway opracowała wysokiej klasy teleskop optyczny. 

„Projekt EagleEye jeszcze przed wyniesieniem na orbitę stanowi kamień milowy w rozwoju polskiego sektora kosmicznego i przyczynia się do wzrostu liczby miejsc pracy w wysokotechnologicznym przemyśle. Narodowe zdolności do budowania zaawansowanych satelitów o charakterze cywilnym i militarnym są spójne z długoterminowym kierunkiem rozwoju polskiego sektora kosmicznego. Pozwalają również na budowanie konstelacji Made in Poland oraz rozwijanie ogólnopolskiej sieci firm dostarczających niezbędne komponenty dla krajowego łańcucha wartości budowy satelitów. Platforma HyperSat może w przyszłości służyć nie tylko misjom optycznym, ale również radarowym, komunikacyjnym, związanym z łącznością 5G i Internetem Rzeczy, naukowym czy dotyczącym bezpieczeństwa i obronności, a także związanym z logistyką orbitalną” – dodaje Grzegorz Brona.

HyperSat

Ważnym elementem całego przedsięwzięcia jest platforma satelitarna HyperSat. Jej tworzenie rozpoczęło się w 2017 roku. Była to odpowiedź na potrzeby rynku małym satelitów. Creotech zadbało o modularność platformy, dzięki czemu może ona dostosowywać się do indywidualnych potrzeb klienta i danej misji. HyperSat umożliwia obsługę satelitów o masie przekraczającej 50 kg. Docelowo ma być zdolne do obsługi urządzeń o masie 200 kg.

Z pewnością zwiększy to i tak już duże zainteresowanie klientów. Już teraz niemiecka firma OHB wybrała ją do misji pierwszego testowego tankowania satelity na orbicie okołoziemskiej. Platforma ma być także podstawą Europejskiego Funduszu Obronności REACTS.

Rynek małych satelitów osiągnął w latach 2013-2022 wartość 30 mld dolarów. Zgodnie z analizą firmy Euroconsult do 2032 roku ma być warty 111 mld dolarów. Krajowe rozwiązania takie jak HyperSat czy misja EagleEye mają więc o co walczyć.

Warto przeczytać: Fundusz Innowacji NATO inwestuje w OTB Ventures. Podmiot zyskał kluczowe wsparcie

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.