Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Prestiżowy kontrakt Scanway. Opracuje dwa teleskopy dla firmy z Korei Południowej

Scanway

Umowa o wartości 1,7 mln euro z koreańską firmą Nara Space Technology to najnowsze osiągnięcie firmy Scanway. W jej ramach spółka wyposaży satelitę demonstracyjnego w ładunek obserwacyjny.

Zadanie Scanway jest realizowane w ramach południowokoreańskiego projektu NarSha. To pierwsza krajowa konstelacja mikrosatelitów do monitorowania metanu. Projekt jest finansowany między innymi przez Korea Development Bank. Obecność w nim Scanway jest możliwa dzięki nawiązanej wcześniej współpracy z Nara Space Technology, która jest liderem projektu. Oprócz tych podmiotów udział w nim biorą jeszcze Climate Technology Center of Seoul National University oraz Korea Astronomy and Space Science Institute.

„Konsekwentnie rozszerzamy zasięg działań Scanway i z przyjemnością ogłaszamy informację o wejściu na kolejny istotny dla nas rynek. Podpisana z Nara Space Technology z Korei Płd. umowa o wartości 1,7 mln EUR jest konsekwencją zawartego na początku roku porozumienia o współpracy i systematycznie budowanej relacji. […] Projekt NarSha, do którego zostaliśmy zaangażowani w charakterze dostawcy ładunków użytecznych w postaci dwóch teleskopów, stanowi pierwszy etap budowy przyszłej konstelacji do monitorowania metanu na bazie satelity demonstracyjnego K3M (Korea Methane Monitoring Microsatellite), zoptymalizowanego do wdrożenia w masowej produkcji. Po sukcesie misji demonstracyjnej i wyniesieniu satelity w IV kwartale 2026 roku liczymy na dalszy udział w tworzeniu pierwszej koreańskiej konstelacji mikrosatelitów do monitorowania metanu składającej się nawet z kilkunastu satelitów” – komentuje Jędrzej Kowalewski, Prezes Zarządu Scanway.

Scanway w projekcie NarSha

Główne założenie projektu to budowa konstelacji co najmniej kilkunastu satelitów. Będą one elementem globalnej infrastruktury, która monitorować będzie punktowe źródła metanu. Obserwacje będą odbywać się w czasie zbliżonym do rzeczywistego i z rozdzielczością przestrzenną na poziomie lokalnym. Z tytułu realizacji umowy i opracowania oraz dostarczenia teleskopów do satelity demonstracyjnego Scanway spodziewa się około 0,7 mln euro w 2024 roku, około 0,75 mln euro w roku 2025 i około 0,25 mln euro do końca 2026 roku.

„Projekt NarSha jest dla nas nie tylko otwarciem nowego i perspektywicznego rynku, ale również dużym wyzwaniem inżynierskim z możliwością poszerzenia portfolio o interesujący dla wielu globalnych podmiotów produkt w postaci teleskopu do krótkofalowej podczerwieni (SWIR). Identyfikujemy coraz więcej zapytań w tym obszarze, co wiąże się przede wszystkim z bardzo dobrą widocznością w SWIR takich elementów jak metan czy CO2, a to pozwala m.in. na lepsze zarządzanie polityką klimatyczną i jest pożądane przez klientów zainteresowanych monitorowaniem Ziemi pod kątem środowiskowym, w tym monitorowania poziomu emisji” – podsumowuje Mikołaj Podgórski, COO i współzałożyciel Scanway.

Warto przeczytać: Polsko-fiński startup kosmiczny ICEYE pozyskuje kapitał na rozwój. Zaoferuje konkurencyjne mikrosatelity SAR

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.