Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Czy przedsiębiorcom uda się utrzymać swoje założenia? Polskie firmy i pracownicy w badaniu „Barometr Rynku Pracy”

Barometr Rynku Pracy

Ponad ¾ pracodawców w Polsce deklaruje chęć utrzymania obecnego poziomu zatrudnienia. Blisko 13% z nich zamierza zwiększyć w najbliższym czasie jego poziom. Pracownicy z kolei w większości oczekują podwyżki wynagrodzenia. 

„Barometr Rynku Pracy” jest badaniem przeprowadzonym przez SW Research na zlecenie Gi Group Holding. W badaniu respondentami są zarówno pracodawcy, jak i zatrudniani przez nich pracownicy. Zestawienie ich opinii pomaga poznać aktualną sytuację na rynku pracy, jak i perspektywy, które się na nim kształtują. „Barometr Rynku Pracy 2023” to już 17. edycja tego badania.

Warto przeczytać: Przegląd danych z CEIDG: Polacy zakładają mniej firm, ale częściej odwieszają swoją działalność gospodarczą

Brak zgodności co do poziomu wynagrodzeń

Autorzy raportu zwracają uwagę na spowolnienie gospodarcze panujące w kraju. Jako najważniejsze przyczyny wskazują pandemię i wojnę na Ukrainie. Ich negatywne skutki poniosło aż 40% badanych firm. Ze wzrostem kosztów prowadzenia działalności zmaga się 74% przedsiębiorstw. W efekcie przedsiębiorcy ostrożniej planują budżet firmy. Nie jest to dobra wiadomość dla pracowników, którzy za główny problem wskazują wzrost cen spowodowany inflacją. 62% z nich oczekuje podwyżki, co w związku z ostrożnym podejściem przedsiębiorców może okazać się trudne do wypracowania.

Stabilność zatrudnienia receptą na przetrwanie 

Choć o podwyżkę może być w najbliższym czasie trudno, to pracownicy nie powinni się raczej martwić o utratę miejsca pracy. Aż 78% pracodawców chce utrzymać obecny poziom zatrudnienia. Z tej grupy aż 61% chciałoby osiągnąć ten cel bez dodatkowych rekrutacji. Stabilność zatrudnienia ma być receptą na przetrwanie trudnego momentu. Nie wiadomo jednak czy w związku z oczekiwaniami pracowników dotyczących ich wynagrodzenia, przedsiębiorcom uda się ją osiągnąć. 16% pracodawców deklaruje chęć zwiększenia poziomu zatrudnienia. Tylko 2,5% planuje w najbliższym czasie redukcje etatów. 

Nieprzygotowani na rotację

Problem pracodawców może pojawić się jeśli pracownicy rzeczywiście będą zdeterminowani do szukania lepszych warunków pracy. Z badania wynika, że 41% pracodawców nie ma opracowanej strategii przeciwdziałania rotacji pracowniczej. Należy zauważyć, że z deklaracji pracowników wynika, że 66% z nich jest niezadowolonych ze swojej pracy.

Coraz bardziej świadomi pracownicy

Pracownicy są w dodatku coraz lepiej nastawieni do poszukiwań nowego pracodawcy. Rośnie także ich świadomość na rynku pracy. 40% pracowników planuje w najbliższej przyszłości zmianę miejsca pracy. Spośród zagrożonych jej utratą aż 71% wyraża chęć przebranżowienia i zmiany stanowiska. 

Z analizy „Barometru Rynku Pracy” wynika wyraźnie, że potrzeby pracodawców zaczynają stawać w sprzeczności z oczekiwaniami pracowników. Rosnąca świadomość i aktywność zatrudnionych sprawia, że by realizacja planów pracodawców była możliwa, powinni oni zrewidować prowadzoną przez siebie politykę personalną. W przeciwnym wypadku ich sytuacja może się w najbliższym czasie pogorszyć.

Warto przeczytać: Czterodniowy tydzień pracy w Polsce? Temat powraca wraz z nowymi argumentami

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.