MamBiznes.pl

Przerwanie trendu wzrostowego na rynku fuzji i przejęć. Dane za II kwartał 2024 roku

Pobieranie danych ...

82 transakcje. Tyle fuzji i przejęć zrealizowano na polskim rynku w drugim kwartale 2024 roku. To pierwszy okres w ostatnich latach, w którym przełamano trend wzrostowy tych transakcji.

Dane dotyczące fuzji i przejęć na polskim rynku opublikowano w raporcie M&A Index Poland. Jego autorami są FORDATA i Navigator Capital. Choć ich liczba jest niższa niż w ostatnim kwartale, to nie zmieniły się trendy dotyczące branż, które zainteresowały inwestorów. Dominującą branżą wciąż jest sektor TMT (Technology/Media/Telecom). Transakcje tego sektora to 20% ogółu. Oprócz tego popularnością cieszyły się również firmy związane z biotechnologią i ochroną zdrowia (15%) oraz FMCG (12%).

Źródło: Raport M&A Index Poland

„Niższa liczba transakcji odnotowana w 2 kwartale 2024 roku może być zaskakująca, biorąc pod uwagę dotychczasowe trendy na rynku. Oceniamy, iż spadek ten jest chwilowy i wynika z czynników, które w ostatnim czasie wpływały na ocenę sytuacji gospodarczej i geopolitycznej. Oprócz wyborów europarlamentarnych, od których w dużej mierze zależy kierunek rozwoju gospodarczego w UE, należy wymienić również wybory lokalne we Francji czy UK, które mogły mieć wpływ na zmianę polityki tych krajów w zakresie wsparcia Ukrainy, co może być istotnym czynnikiem w przypadku rozważania inwestycji w tej części Europy. Dodatkowo obserwujemy wzrost oczekiwań cenowych po stronie właścicieli, którzy dzięki niższej inflacji pozytywnie oceniają perspektywy rozwoju swoich przedsiębiorstw. Zestawiając ten fakt z ciągle wysokim kosztem finansowania, może przejściowo dochodzić do różnicy w oczekiwaniach stron w zakresie ceny transakcyjnej a przez to do niższej liczby transakcji. Nie widzimy jednak przesłanek świadczących o trwałym odwróceniu trendów na rynku M&A” – komentuje Artur Wilk, M&A Manager w Navigator Capital Group.

Warto przeczytać: Rośnie optymizm inwestycyjny sektora MŚP, a spada zapotrzebowanie na zewnętrzne finansowanie

Największe fuzje i przejęcia

Należy zaznaczyć, że zwyczajowo nie ujawniono wartości wszystkich z 82 transakcji ostatniego kwartału. Spośród opublikowanych najwyższą kwotę odnotowano w inwestycji Grupy Kęty w Selt. Jej wartość to około 380 mln zł. Inwestycja umożliwi grupie poszerzenie portfolio o systemy osłon przeciwsłonecznych. Ważną transakcją w tym okresie było również wejście na polskich rynek jednego z liderów wśród włoskich dealerów motoryzacyjnych. Autotorino zdecydował się na przejęcie działalności Mercedes Benz Warszawa. Z kolei fundusz MCI zainwestował w dostawcę systemów rezerwacji online dla hoteli Profitroom.

W transakcjach po stronie sprzedającej dominowali inwestorzy prywatni, którzy byli odpowiedzialni za ich 73%. Wzrosło także znaczenie Funduszy PE/VC, które stanowiły 9% transakcji. Wśród kupujących aktywność wykazywały firmy związane z biotechnologią i ochroną zdrowia (15%), a także podmioty związane z usługami finansowymi i TMT (po 10%).

Warto przeczytać: Rośnie globalne finansowanie startupów. Sztuczna inteligencja liderem wzrostów

Pobieranie danych ...