Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Rynek NewConnect potrzebuje rewitalizacji. Wtedy zachęci startupy do debiutów giełdowych

NewConnect

Rynek NewConnect powinien zostać zrewitalizowany, aby przyciągnąć przyszłych kandydatów na „jednorożce”. Prezes GPW, Tomasz Bardziłowski opowiedział o możliwych zmianach na giełdzie w wywiadzie dla Izby Domów Maklerskich.

Na rynku NewConnect, nazywanym również alternatywnym, jest obecnie notowanych 357 spółek. Dla wielu firm jest to początek drogi giełdowej i przystań przed przeniesieniem notowań na Główny Rynek GPW. Jest to też rynek chętnie wybierany przez mniejsze firmy jak startupy, jednak wciąż nie jest wystarczająco płynny. Jak podkreślił Tomasz Bardziłowski w najnowszym wywiadzie, problemem NewConnect jest nadal brak inwestorów instytucjonalnych.

Cieszy nas to, że w ostatnich latach powstał w Polsce prawdziwy system venture capital. W ciągu ostatnich lat, blisko 1000 start-upów pozyskało kapitał na krajowym rynku VC. Większość z tych spółek jeszcze przez wiele lat będzie potrzebować zewnętrznego kapitału na rozwój, a jednocześnie większość z nich będzie za mała, aby debiutować na głównym parkiecie warszawskiej Giełdy. Dla tych spółek odpowiedni mógłby być rynek NewConnect. Aby jednak rynek NewConnect mógł przyciągać atrakcyjnych kandydatów na przyszłych jednorożców, musimy go zrewitalizować” – powiedział prezes GPW w wywiadzie dla Izby Domów Maklerskich.

Warto przeczytać: „Wiele startupów będzie walczyć o utrzymanie się na rynku do końca roku” – prognozuje Christian Bunke, założyciel Grupy Basck

Potrzebne zmiany na rynku NewConnect

Pierwsza sesja na rynku NewConnect odbyła się pod koniec sierpnia 2007 roku, co oznacza, że w przyszłym roku osiągnie on „pełnoletniość”. Obecnie na rynku alternatywnym jest 357 spółek, a tylko cztery z nich są zagraniczne. Jak zapowiada prezes GPW, potrzebuje on rewitalizacji, aby firmy z portfeli funduszy venture capital dostrzegły atrakcyjność NewConnect.

„Jedną z naszych inicjatyw jest większa integracja środowiska funduszy private equity z domami maklerskimi działającymi w obszarze IPO. Wierzymy, że część spółek portfelowych tych funduszy może być w przyszłości notowana na rynkach GPW. Ta inicjatywa ma na celu stworzenie synergii pomiędzy inwestorami a podmiotami doradczymi, co może przyspieszyć proces wprowadzenia spółek na giełdę oraz zwiększyć ich szanse na sukces” – zapowiedział Tomasz Bardziłowski w lipcowym wydaniu biuletynu IDM.

Kluczowe w tym celu będzie przyciągnięcie uwagi inwestorów instytucjonalnych, aby zainteresowali się oni rynkiem NewConnect. W końcu jest on dedykowany młodym, innowacyjnym firmom.

Problem edukacji finansowej

Innym problemem jaki dostrzega prezes GPW jest niewystarczająca edukacja finansowa Polaków. „Istotnym problemem nadal jest niedostateczny poziom edukacji finansowej wśród społeczeństwa. Niska świadomość finansowa ogranicza zainteresowanie inwestycjami na rynku giełdowym, co jest widoczne w wysokim odsetku gotówki i depozytów w aktywach finansowych polskich gospodarstw domowych. Ten wskaźnik, jak pokazują dane z krajów UE, jest pochodną stopnia rozwoju – czy tak jak w naszym przypadku – „niedorozwoju” rynku kapitałowego” – podkreślił Tomasz Bardziłowski.

Tym samym Polacy często jako inwestycje wybierają nieruchomości mieszkaniowe. Dlatego dla dalszego rozwoju GPW kluczowa jest edukacja przedsiębiorców odnośnie możliwości pozyskiwania kapitału na rynku kapitałowym.

Źródło materiału: Izba Domów Maklerskich

Warto przeczytać: Trwa rekrutacja do programu Huge Thing Startup Booster. Jest on dedykowany startupom na różnym etapie rozwoju

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.