Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Scanway, spółka z branży kosmicznej i przemysłowej, zamierza zwiększyć liczbę realizowanych projektów

Scanway

Obszar przemysłowy i branża kosmiczna. To dwa sektory działalności wrocławskiej spółki Scanway, która właśnie znacznie powiększyła swoją siedzibę i zamierza realizować większą liczbę projektów.

Scanway to polska firma reprezentująca sektor MŚP, która w ubiegłym roku zwiększyła zatrudnienie o ponad 20 pracowników. Obecnie spółka specjalizująca się w branży przemysłowej i kosmicznej liczy 60 ekspertów. W ramach sektora kosmicznego, Scanway przygotowuje systemy obserwacyjne dla satelitów. Co więcej, jest to jedyna polska firma, która posiada aktywny ładunek optyczny na orbicie. Natomiast w gałęzi przemysłowej spółka wykorzystuje technologie obrazowania hiperspektralnego, 2D oraz 3D. Niedawno wprowadzono nowy produkt, czyli smart kamerę, która m.in. czyta kody kreskowe.

Wraz z dynamicznym rozwojem, Scanway zdecydował się zmienić swoją siedzibę. Powiększenie przestrzeni laboratoryjno-warsztatowej z blisko 100 m2 do ponad 380 m2 pozwoli na realizację większej liczby projektów na małą skalę. Jeszcze w ubiegłym roku spółka przed debiutem na rynku NewConnect pozyskał 9 mln zł brutto na dalszy rozwój.

„Miniony rok w Scanway można nazwać przełomowym ze względu na dołączenie do grona podmiotów notowanych na polskiej giełdzie, ale również pod kątem technologiczno-biznesowym, zarówno w gałęzi kosmicznej, jak i przemysłowej. Powiększenie zespołu o 24 ekspertów, rosnący popyt na produkty Spółki, jak i ilość projektów z naszym zaangażowaniem, w tym badawczo-rozwojowych, wymagały poszerzenia zaplecza biurowego, technicznego i laboratoryjnego. W związku z tym na przełomie roku przenieśliśmy swoją działalność do nowej siedziby” – komentuje Jędrzej Kowalewski, prezes zarządu Scanway.

Warto przeczytać: Współpracują z technologicznymi startupami z Doliny Krzemowej. Software Mansion przedstawia plany na 2024 rok

Podbój kosmosu

Jedną z dwóch gałęzi działalności Scanway jest branża kosmiczna. Spółka dostarcza systemy optyczne i kamery do aplikacji kosmicznych. Eksperci są autorami m.in. teleskopu do obserwacji Ziemi satelity EagleEye, kamer monitorujących pierwszy lot innowacyjnej europejskiej rakiety Ariane 6, a także laserowego systemu 3D do określania orientacji wywierconych cząstek w przestrzeni kosmicznej.

Patrząc globalnie, Scanway ma trzech głównych konkurentów. Mowa o Simera Sense z Afryki Południowej, Satlantis z Hiszpanii oraz Dragonfly AeroSpace z RPA. Scanway realizuje obecnie projekty, które w ciągu 4 lat znajdą się w co najmniej 8 satelitach. Już na początku 2024 roku spółka dostarczyła największy, opracowany w Polsce teleskop do obserwacji Ziemi.

„Nowa siedziba została w dużym stopniu dostosowana do naszych oczekiwań i specyficznych wymagań związanych z prowadzeniem działalności w branży kosmicznej, dzięki czemu nie tylko wzrosną nasze moce produkcyjne, ale także usprawnimy procesy związane z projektowaniem, testowaniem i budowaniem zaawansowanej elektroniki. Wzrost powierzchni to także większa elastyczność w zakresie równoległego prowadzenia kilku projektów, a tych cały czas przybywa. W grudniu 2023 roku nawiązaliśmy partnerstwo z niemiecką spółką Marble Imaging, która rozwija usługi obserwacji Ziemi zasilane w niedalekiej przyszłości przez własną konstelację satelitów VHR (bardzo wysokiej rozdzielczości) do której opracujemy wielospektralny ładunek (…)” – wskazuje Mikołaj Podgórski, COO i współzałożyciel Scanway.

Sektor przemysłowy

W sektorze przemysłowym Scanway specjalizuje się w modułowych systemach wizyjnych do kontroli jakości. Ich urządzenia są w stanie kontrolować obiekt, który porusza się nawet z prędkością 56 km/h. Swoje rozwiązania oferują m.in. dla branży automotive (kontrola procesów montażu czy spawania, medycznej (kontrola blistrów czy automatyczny pomiar temperatury).

W 2023 roku zrealizowano aż 15 projektów dla tej gałęzi działalności. Ponadto, rozwijano system modułowy, co w przyszłości pozwoli na szybszą implementację rozwiązań wizyjnych zarówno w przemyśle jak i instytucjach naukowych. Systemy wizyjne Scanway powstają poprzez dobranie odpowiedniego sprzętu wiodących marek i autorskiego oprogramowania wykorzystującego zaawansowane algorytmy sztucznej inteligencji i sieci neuronowych. W oferowanych rozwiązaniach wizyjnych wykorzystywane są technologie obrazowania hiperspektralnego, 2D i 3D.

„Obecnie zespół korzysta z powierzchni biurowej wielkości 600 m2, to blisko trzykrotnie więcej niż dotychczas, ale przede wszystkim niemal czterokrotnie zwiększyło się nasze zaplecze laboratoryjno-warsztatowe. Obejmuje ono zarówno około 110 m2 przestrzeni dedykowanej integracji instrumentów optycznych, jak i część warsztatową poświęconą m.in. testom systemów wizyjnych. To umożliwi nam realizację szerszego zakresu projektów, włącznie z produkcją wielkoseryjną, której coraz częściej oczekują potencjalni klienci” – komentuje Jędrzej Kowalewski.

Źródło grafiki: Scanway

Warto przeczytać: Medinice liczy na pierwszą komercjalizację urządzenia medycznego jeszcze w tym roku. Spółka rozważa też akwizycje na rynku medtech

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.