Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Strategia ESG jest ważna dla najmniejszych firm w Polsce. Posiada ją większość mikro i małych firm

Strategia ESG

Aż 68% spośród najmniejszych krajowych podmiotów gospodarczych posiada strategię zrównoważonego rozwoju. Tak wynika z raportu „Diagnoza poziomu wiedzy i praktyk z obszaru ESG w mikro i małych firmach”. Został on przygotowany przez EFL i Credit Agricole Bank Polska.

Zgodnie z wynikami badania, już ponad ⅔ spośród mikro i małych firm w Polsce posiadają strategię ochrony środowiska i klimatu (68%). Najczęstszą jej formą jest wpisanie tego typu zasad w inny dokument (33%) lub realizacja ich jako niepisane zasady (25%). W co dziesiątej mikro lub małej firmie strategia ESG jest sporządzona jako odrębny dokument. Wśród firm, które nie opracowały tego typu zasad, dominują jednoosobowe działalności gospodarcze (58% ogółu).

Warto przeczytać: Niezapłacone faktury zmorą sektora MŚP. Problem dotyczy co drugiej firmy

Strategia ESG w małych firmach

Elementem, który dominuje w strategiach ESG mikro i małych przedsiębiorstw jest recykling i gospodarowanie odpadami (74%). Częstym działaniem jest również monitoring zużycia energii (68%) i wody (64%). Ponad połowa badanych podmiotów dokonała również termomodernizacji budynków (52%). Nieco mniej korzysta w swojej działalności z energii odnawialnej (42%). Część przedsiębiorstw korzysta również z niskoemisyjnej floty samochodowej (39%). Najrzadziej stosowane działania ESG to mierzenie swojego śladu węglowego (22%) oraz śladu węglowego dostawców (18%).

Przyczyny działań ESG i ich finansowanie

Należy jednak zaznaczyć, że zazwyczaj wprowadzenie działań ESG w mikro i małych przedsiębiorstwach nie wynika ściśle z troski o planetę i z innych szlachetnych pobudek. Najmniejsze podmioty spełniają w ten sposób raczej oczekiwania otoczenia. 56% małych firm, które wprowadziły strategię zrównoważonego rozwoju, deklaruje, że zrobiło to, by spełnić oczekiwania klientów. Tylko nieco mniej, bo 51%, realizuje w ten sposób wymagania konkretnych instytucji finansowych.

Te są zresztą głównym źródłem finansowania zielonych inwestycji w mikro i małych przedsiębiorstwach w Polsce. 40% przedsiębiorców wskazało kredyt jako główne źródło pozyskania środków na inwestycje ESG. Tylko nieco mniej, bo 38%, korzysta w tym celu z leasingu.

Warto przeczytać: Neutralność klimatyczna coraz ważniejsza. Niemiecki startup pozyskuje kluczowe finansowanie na działalność w branży spożywczej

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.