Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Sukces polskiej spółki Medicalgorithmics. Jej rozwiązanie wykrywa arytmię serca skuteczniej od specjalistów

Medicalgorithmics

DeepRhythmAI (DRAI) to narzędzie sztucznej inteligencji, dokonujące precyzyjnej analizy wyników EKG. Najnowsze badanie pokazało, że jest w tym dużo skuteczniejsze od człowieka.

Medicalgorithmics to polska spółka technologiczna notowana na GPW. Jest dostawcą oprogramowania nieinwazyjnej diagnostyki kardiologicznej. Prace nad systemami prowadzone są przez firmę od prawie 20 lat. Obecnie wykorzystuje się w nich głównie autorskie algorytmy sztucznej inteligencji.

Jednym z tego typu rozwiązań jest DeepRhythmAI (DRAI). Zestaw algorytmów i platforma technologiczna, która umożliwia kardiologom korzystanie ze wsparcia AI przy analizie wyników EKG, zostały poddane badaniu efektywności. Jego wyniki przedstawiono na ESC Congress 2024, organizowanym przez Europejskie Towarzystwo Kardiologiczne.

Warto przeczytać: Kolejne działania Medical Inventi. Spółka automatyzuje produkcję FlexiOss® i zwiększa moce wytwórcze

Badanie DRAI MARTINI

W procesie wzięło udział ponad 14,6 tysiąca pacjentów. Ich średni wiek to 65,5 lat, a cechą charakterystyczną były objawy wskazujące na zaburzenia rytmu serca. Na potrzeby badania był on monitorowany za pomocą EKG średnio przez 14 dni. Zebrane dane przeanalizowano następnie przez system AI DRAI. Wyniki porównano z tradycyjnymi raportami techników EKG.

System DRAI skuteczniejszy niż człowiek

Wyniki nie pozostawiają złudzeń. Na 1000 pacjentów człowiek popełnił 44 błędy, które mogły skutkować pominięciem arytmii. W przypadku AI wynik wyniósł 3,2 na 1000 pacjentów. Miała ona także znacznie wyższą skuteczność w wykrywaniu krytycznych przypadków arytmii. Wyniosła ona 98,6% wobec 80% osiągniętego przez specjalistę EKG, który korzystał z tradycyjnych metod.

„Wyniki badania DRAI Martini jednoznacznie udowadniają, że sztuczna inteligencja jest wartościowym narzędziem wspierającym pracę techników EKG i lekarzy-kardiologów. Nasze zaawansowane algorytmy znacząco przyspieszają proces analizy danych EKG oraz podnoszą jakość diagnozy, eliminując krytyczne błędy. DRAI umożliwia technikom EKG przygotowywanie większej liczby raportów diagnostycznych w krótszym czasie, co przekłada się na skrócenie czasu oczekiwania pacjentów na wyniki diagnozy oraz redukcję kosztów opieki zdrowotnej. Wierzę, że dzięki takim badaniom jak DRAI MARTINI stosowanie AI w procesie diagnozy chorób serca wkrótce stanie się standardem” – mówi Przemysław Tadla, CTO i członek zarządu Medicalgorithmics.

DeepRhythmAI (DRAI) jest nowym rozwiązaniem opracowanym przez Medicalgorithmics. Mimo to uzyskało już ono zgody regulacyjne niezbędne do stosowania w USA, Unii Europejskiej, Wielkiej Brytanii i innych krajach (FDA i CE). Firma pracuje obecnie nad uruchomieniem systemu u pierwszych partnerów w Europie.

Warto przeczytać: Sztuczna inteligencja „usłyszy” objawy choroby? Google pracuje nad nową technologią

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.