ICON jest firmą ze Stanów Zjednoczonych, która wykorzystuje najnowsze technologie w projektowaniu i budowie obiektów. Jako pierwsza firma opracowała osiedle mieszkaniowe na podstawie modelu wydrukowanego w technologii 3D. Jej najnowsze narzędzie to program Vitruvius.
Narzędzie jest wyposażone w sztuczną inteligencję. Pozwala klientowi na zaprojektowanie w całości projektu domu, a następnie pobranie stworzonego projektu. To znacznie usprawnia cały proces, a także czyni go tańszym niż w przypadku standardowej wersji projektu.
Warto przeczytać: Johnson&Johnson i Nvidia opracują wspólnie rozwiązania AI dla chirurgii
Inteligentne narzędzie do projektowania domów
Według informacji twórców, Vitruvius zapamiętuje każdy projekt i rzecz, którą kiedykolwiek widział. Dodatkowo został przeszkolony w zakresie prawa budowlanego, metod budowlanych i inżynierii konstrukcyjnej. Dzięki temu tworzone przez niego projekty są realistyczne i spełniają wszelkie niezbędne normy. Automatyzacja sprawia, że sam proces projektowania jest znacznie szybszy niż w przypadku wykonania go przez człowieka.
Obsługa narzędzia jest prosta i intuicyjna. Wystarczy przedstawić Vitruviusowi ogólne informacje dotyczące typu domu, jaki nas interesuje. Następnie to narzędzie dopytuje o ważne kwestie z punktu widzenia projektu. Pytania dotyczą zarówno lokalizacji, jak i typu architektury, stylu, wielkości i funkcjonalności, jakie budynek powinien zawierać. Na podstawie odpowiedzi i wcześniejszych doświadczeń projektowych, Vitruvius tworzy finalnie trzy projekty domów.
Projekt to początek
Narzędzie zostało już zaprezentowane podczas festiwalu South by Southwest w Austin w Teksasie. Podczas wydarzenia testowali je architekci oraz agenci nieruchomości. Obie grupy pozytywnie oceniły funkcjonalności Vitruviusa, zwracając uwagę, że może on również pomóc w budowie tanich osiedli mieszkaniowych. Agenci nieruchomości podkreślali z kolei, że Vitruvius może służyć jako pomoc architektów i agentów, ale nie będzie w stanie zastąpić ich chociażby w kontekście relacji z klientami.
Ostatniej tezy zdają się nie podzielać twórcy narzędzia. Deklarują oni jego dalszy rozwój tak, by w przyszłości Vitruvius mógł zapewnić klientom kompleksową obsługę, znacznie przekraczającą możliwości oferowane przez człowieka.
„Wielką wizją Vitruvius jest przejście od ludzkich pragnień aż po dostawy, takie jak dokumenty budowlane, budżety, harmonogramy, a nawet instrukcje dotyczące robotów” – powiedział Jason Ballard, dyrektor generalny ICON w rozmowie z CNBC.
Komentarze
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy :)