Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Nie tylko Ukraina. Obywatele tych państw zakładają najwięcej działalności gospodarczych w Polsce

działalności gospodarcze

Jednoosobowe działalności gospodarcze w Polsce są coraz chętniej zakładane przez obcokrajowców. Wśród nich dominują Ukraińcy. Pojawia się jednak coraz więcej Rosjan.

Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej to organ zawierający dane na temat osób fizycznych, które prowadzą w Polsce działalność gospodarczą. Rejestr CEIDG jest dostępny na stronie internetowej podmiotu. Umożliwia każdemu znalezienie informacji dotyczących konkretnej jednostki. Dane w nim zamieszczone dają również możliwość szczegółowego przeglądu i scharakteryzowania jednoosobowych działalności gospodarczych w Polsce.

Działalności gospodarcze w Polsce – liczba cudzoziemców

Z danych udostępnionych przez CEIDG za 2023 rok wynika, że w Polsce jednoosobową działalność gospodarczą zarejestrowało w tym okresie 41 184 obcokrajowców. W obliczu napływu ludności z tego kraju nie może zaskakiwać, że prawie ¾ z nich stanowią obywatele Ukrainy. W 2023 roku JDG założyło 28 647 Ukraińców. Drugie miejsce zajęli Białorusini, których było w tym zestawieniu 7663. 

Zaskoczyć mogą dalsze pozycje. Na trzecim miejscu z wynikiem 684 znajdują się obywatele Niemiec. Rośnie również liczba Rosjan, którzy prowadzą działalność w Polsce. W 2023 roku założyło ja 573 obywateli tego kraju, co dało czwarty wynik w tym zestawieniu. Spośród obywateli pozostałych krajów najwięcej wniosków (292) złożonych było przez obywateli Rumunii i Stanów Zjednoczonych (253).

Zgodnie z szacunkami CEIDG, w Polsce prowadzonych jest około 3,5 mln jednoosobowych działalności gospodarczych. Działalności założone przez obcokrajowców w 2023 roku w Polsce stanowią więc około 1% wszystkich zarejestrowanych. 

Warto przeczytać: Polska gospodarka najlepiej wykorzystała 20 lat w Unii Europejskiej. Jednak jest jeszcze sporo do poprawy

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.