MamBiznes.pl

1500 osób wzięło udział w Festiwalu Przedsiebiorczości

Pobieranie danych ...

Ponad 1,5 tys. osób uczestniczyło w wykładach i warsztatach, które odbyły się podczas Festiwalu Przedsiębiorczości „Aktywni zajdą dalej”, organizowanego przez gdańską Wyższą Szkołę Bankową w dniach 16 – 27 listopada.

Bez aktywności ani rusz

Festiwal Przedsiębiorczości „Aktywni zajdą dalej” był adresowany zarówno do młodych ludzi (uczniów szkół ponadgimnazjalnych), ale także do osób, które mogą zachęcać do aktywności: nauczycieli, doradców zawodowych oraz pracowników administracyjnych szkół. Uczelnia, podczas dwóch tygodni promowania przedsiębiorczości, przeprowadziła prawie 30 wykładów i warsztatów, poświęconych zarówno wiedzy z ekonomii i przedsiębiorczości, jak również umiejętności miękkich: negocjacji, radzenia sobie z porażkami, panowania nad stresem czy bycia liderem.

– Przedsiębiorczość jest tym, co daje napęd do życia i ułatwia człowiekowi realizację  celów. Bez niej niemożliwy jest sukces, prowadzenie samodzielnej działalności gospodarczej czy zajmowanie kierowniczych stanowisk. Z cechami człowieka przedsiębiorczego możemy się urodzić, ale możemy je także w sobie rozwinąć.

Oznacza to, że przy odrobinie dobrej woli i samozaparciu każdy z nas może stać się osobą przedsiębiorczą – mówi Barbara Sołyga, Pełnomocnik Kanclerza WSB ds. PR. – Jesteśmy aktywną uczelnią, której zależy na wspieraniu takiej właśnie postawy – dodaje.

 Ze względu na różne grupy odbiorców, program Festiwalu został podzielony na trzy części:  

 Trudna sztuka nauczania – trening umiejętności doradczych

16 listopada odbyło się  seminarium skierowane do osób, które mogą inspirować do przedsiębiorczości: nauczycieli, wychowawców, doradców zawodowych, a także rodziców. Dla nich zaplanowano wykłady na temat nauczania przedsiębiorczości   w szkołach ponadgimnazjalnych, a także warsztaty dotyczące umiejętności motywowania uczniów do aktywności oraz rozwiązywania konfliktów.  

 Młodzi, aktywni, zorientowani na sukces

Pod tym hasłem uczelnia zorganizowała cykl wykładów dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych, w tym głównie maturzystów. To przed nimi stoi konieczność planowania drogi edukacyjno-zawodowej. Jest to zadanie trudne, ponieważ wymaga od młodzieży dobrego rozeznania zarówno w możliwościach edukacyjnych jak i potrzebach rynku pracy. Niezbędne jest także uwzględnienie własnych ambicji zawodowych, możliwości intelektualnych, zainteresowań oraz cech charakteru. Podczas Festiwalu doświadczeni praktycy, psycholodzy i trenerzy poprowadzili dla uczniów następujące wykłady:

– Cztery pory roku w biznesie
– Stres: wróg czy sprzymierzeniec?
– Szkoła życia: jak poradzić sobie z konfliktami i porażkami
– Zawód wyuczony a wykonywany, czyli czy studia przesądzają o wszystkim
– Mistrz negocjacji, czyli jak funkcjonować w grupie
– Przedsiębiorca – strategia rozwoju kariery
– Dobry pomysł na siebie
– Manipulacja – jak ją dostrzec i jak się przed nią bronić

– Ja, czyli jak wykreować najlepszą markę świata
– Co zdobi, a co szpeci CV
– Młody człowiek w biznesie
– Jak odnaleźć się na rynku pracy

Zawodowe drogowskazy

Trzecią grupą, która podczas Festiwalu Przedsiębiorczości znalazła wiedzę dla siebie – byli pracownicy administracyjni szkół. Dla nich przewidziano warsztat, umożliwiający podniesienie umiejętności komunikowania się z uczniem.

Patronat honorowy nad Festiwalem Przedsiębiorczości objęli: Prezydent Miasta Gdańska, Pomorski Kurator Oświaty oraz Centrum Edukacji Nauczycieli. Partnerami natomiast byli Światowy Tydzień Przedsiębiorczości oraz Instytut Rozwoju Kadr.

Pobieranie danych ...