Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Czy można połączyć dwie firmy?

Mój mąż prowadzi działalność gospodarczą. W niedługim czasie zamierzam podjąć pracę, gdzie będę musiała także prowadzić swoją. Czy muszę zakładać nową firmę? Czy mogę ją połączyć z działalnością męża?  Z firmy, w której mam pracować, będę pobierała towar i dzierżawiła auto.

Prawo nie zabrania prowadzić dwóch działalności pod jedną firmą. Należałoby jednak policzyć, co bardziej się opłaca. Czy więcej korzyści przyniesie założenie spółki czy dodatkowej firmy. Ze względu na jasność rozliczeń, warto prowadzić dwie firmy, tym bardziej, że przedmiot działalności nie będzie taki sam. Dodatkowa korzyść może płynąć z faktu, że początkujący biznesmen, po spełnieniu ustawowych warunków, może skorzystać z preferencyjnych składek ZUS przez okres 24 miesięcy.

Warto dodać, że druga strona umowy cywilnoprawnej, może sobie nie życzyć, by pojazd dzierżawiła spółka, nawet jeśli jest to spółka osobowa. Ma to również znaczenie przy ustalaniu, kogo należy obciążyć za ewentualne uszkodzenie pojazdu.

Pamiętajmy, zgodnie z art. 14 ust. 2 pkt 11 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przychodem z działalności gospodarczej są również przychody z najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy oraz innych umów o podobnym charakterze, składników majątku związanych z działalnością gospodarczą.

W związku z powyższym przychody osiągnięte przez podatnika prowadzącego działalność gospodarczą z tytułu wydzierżawienia samochodu, podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych jako przychody z tytułu prowadzonej przez podatnika działalności gospodarczej.

Podstawa prawna: Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000 r. Nr 14,  poz. 176 ze zm.)

Przemysław Gogojewicz

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.