MamBiznes.pl

Czy w przypadku rozwiązania umowy leasingu trzeba zwrócić odliczony VAT?

Pobieranie danych ...

Czy w sytuacji, kiedy samochód osobowy uległ całkowitemu zniszczeniu, a umowa leasingu została rozwiązana po 1,5 roku, muszę zwrócić wcześniej odzyskany podatek VAT i dochodowy z dokonanej wpłaty własnej i wystawianych faktur przez firmę leasingową? Samochód obecnie został przerejestrowany na samochód ciężarowy. Czy ma to znaczenie w ostatecznym rozliczeniu?

Zgodnie z art. 86 ust. 7 ustawy o VAT podatnikowi przysługuje prawo do odliczenia 60 proc. VAT wziętego w leasing pojazdu, ale nie więcej niż 6 tys. zł. W mojej ocenie, w opisywanym przypadku nie powinien zwracać wcześniej odzyskanego VAT-u.

W przypadku nabycia samochodów osobowych oraz innych pojazdów samochodowycho dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony kwotę podatku naliczonego stanowi 60 proc. kwoty podatku określonej w fakturze lub kwoty podatku należnego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów lub kwoty podatku należnego od dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca – nie więcej jednak niż 6 tys. zł.. Zasada ta nie dotyczy jednak:

– odprzedaż tych samochodów (pojazdów) lub
– oddanie w odpłatne używanie tych samochodów (pojazdów) na podstawie umowy najmu, dzierżawy, leasingu lub innych umów o podobnym charakterze, i te samochody (pojazdy) są przez podatnika przeznaczone wyłącznie do wykorzystania na te cele przez okres nie krótszy niż sześć miesięcy.

Dla celów podatkowych nie ma znaczenia, że samochód został przerejestrowany na samochód ciężarowy, skoro umowa leasingu uległa rozwiązaniu. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu w wyroku z dnia 7 listopada 2007 r. (I SA/Op 276/2007) stwierdził, że „Unormowana w art. 120 ust. 4 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. 2004 r. Nr 54 poz. 535 ze zm.) procedura opodatkowania marży nie może być stosowana do pośrednictwa w obrocie używanymi samochodami nabywanymi od podatników podatku od towarów i usług, którym przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego przy nabyciu tych samochodów”. Ponadto: „Przepisy polskiej ustawy o podatku od towarów i usług w zakresie szczególnej procedury opodatkowania marży są zgodne z przepisami dyrektywy 2006/112/WE Rady z dnia 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (Dz.Urz. UE L 2006.347.1)”.

Podstawa prawna: Ustawa o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2004 r. Nr 54, poz. 353 ze zm.)

Przemysław Gogojewicz

Pobieranie danych ...