Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Darmowy i szybki dostęp do ksiąg wieczystych on line

2010-06-18 ms.gov.pl

Kiedyś w tym miejscu – w siedzibie Departamentu Informatyzacji Ministerstwa Sprawiedliwości – spotykałem się z Państwem po raz ostatni miałem okazję poinformować Państwa o ważnym, wręcz przełomowym momencie w historii polskiego wymiaru sprawiedliwości – o uruchomieniu e-sądu – powiedział w trakcie dzisiejszej konferencji prasowej Minister Sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski. – Dzisiaj – ku mojej dużej radości – mam przyjemność poinformować Państwa o kolejnym etapie zapowiedzianej przeze mnie swoistej rewolucji informatycznej jaką krok po kroku, sukcesywnie wprowadzamy w polskim wymiarze sprawiedliwości – o udostępnieniu dla wszystkich obywateli możliwości przeglądania ksiąg wieczystych przez Internet – dodał

Możliwość przeglądania ksiąg wieczystych przez Internet to ułatwienie, które odczują i z którego korzystać będzie wiele tysięcy osób dziennie. Do tej pory mogli to robić tylko ci, którzy udali się do sądu. Codziennie, łącznie we wszystkich sądach prowadzących księgi wieczyste w systemie informatycznym, przeglądanych jest ok. 20 tys. ksiąg wieczystych. Pokazuje to ogromną skalę zapotrzebowania na tego rodzaju usługę. Przeglądanie ksiąg wieczystych w sądzie jest jednak dla wielu uciążliwe ze względu na m.in. konieczność udania się do sądu, poczekania w kolejce itd. Od dzisiaj możemy to zrobić bez wychodzenia z domu. I to oczywiście za darmo.

Wychodząc naprzeciw zapotrzebowaniom społecznym, Ministerstwo Sprawiedliwości postanowiło stworzyć publiczny, bezpłatny, powszechny dostęp do przeglądania księgi wieczystej prowadzonej w postaci elektronicznej.

Przeglądanie ksiąg wieczystych, znajdujących się w Centralnej Bazie Danych, możliwe jest przez Internet, po podaniu numeru księgi wieczystej prowadzonej w postaci elektronicznej.

– Chciałbym bardzo mocno zaznaczyć: rozwiązanie które dzisiaj wprowadzamy ma na celu ułatwienie wglądu do ksiąg wieczystych ich właścicielom, stąd konieczność wpisania numeru księgi – powiedział Minister Krzysztof Kwiatkowski.

Treść księgi wieczystej znajdującej się w Centralnej Bazie Danych Można przeglądać wraz ze wzmiankami dokonanymi przez sąd.

Swobodny dostęp do możliwości przeglądania ksiąg wieczystych istotnie zwiększy bezpieczeństwo obrotu nieruchomościami. Możliwe będzie, nawet w chwili podpisywania umowy zakupu nieruchomości, sprawdzenie treści jej księgi wieczystej. Jest to kolejny krok, po udostępnieniu przez Internet podstawowych informacji o podmiotach znajdujących się w Krajowym Rejestrze Sądowych, do zapewnienia faktycznej jawności rejestrów sądowych prowadzonych w resorcie sprawiedliwości.

Już ponad 100 tysięcy wglądów w księgi wieczyste

W pierwszym dniu udostępnienia przez Ministerstwo Sprawiedliwości możliwości przeglądania ksiąg wieczystych przez Internet skorzystały z tej usługi dokładnie 102 363 osoby! Dzisiaj – w drugim dniu możliwości przeglądania ksiąg wieczystych w sieci – aby to zrobić zalogowały się już 85 579 osoby

– Ogromne zainteresowanie jakim cieszy się uruchomiona wczoraj przez nas możliwość przeglądania ksiąg wieczystych w internecie pokazuje ogromną skalę zapotrzebowania na tego rodzaju usługę – mówi Minister Sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski. – Jedyne możliwe do wczoraj rozwiązanie, czyli przeglądanie ksiąg wieczystych w sądzie było dla wielu zbyt uciążliwe ze względu na. choćby konieczność udania się do sądu, poczekania w kolejce itd. Cieszę się, że podjęte przez nas działania z jednej strony ułatwiły życie obywatelom, a z drugiej – odciążyły pracowników sądów. To duży sukces – dodaje Minister.

Możliwość przeglądania ksiąg wieczystych przez Internet to ułatwienie, które odczują i z którego korzystać może wiele tysięcy osób dziennie. Do tej pory mogli to robić tylko ci, którzy udali się do sądu. Do wczoraj, codziennie, łącznie we wszystkich sądach prowadzących księgi wieczyste w systemie informatycznym, przeglądanych było ok. 20 tys. ksiąg wieczystych, czyli kilkakrotnie mniej niż po uruchomieniu możliwości przeglądania przez Internet.

– Tworząc publiczny, bezpłatny, powszechny dostęp do przeglądania księgi wieczystej prowadzonej w postaci elektronicznej wyszliśmy naprzeciw zapotrzebowaniom społecznym – mówi Minister Krzysztof Kwiatkowski.

Przeglądanie ksiąg wieczystych, znajdujących się w Centralnej Bazie Danych, możliwe jest przez Internet, po podaniu numeru księgi wieczystej prowadzonej w postaci elektronicznej.

Treść księgi wieczystej znajdującej się w Centralnej Bazie Danych można przeglądać wraz ze wzmiankami dokonanymi przez sąd. Swobodny dostęp do możliwości przeglądania ksiąg wieczystych istotnie zwiększy bezpieczeństwo obrotu nieruchomościami. Możliwe będzie, nawet w chwili podpisywania umowy zakupu nieruchomości, sprawdzenie treści jej księgi wieczystej. Jest to kolejny krok, po udostępnieniu przez Internet podstawowych informacji o podmiotach znajdujących się w Krajowym Rejestrze Sądowych, do zapewnienia faktycznej jawności rejestrów sądowych prowadzonych w resorcie sprawiedliwości.

Jak przejrzeć księgę przez Internet?

Jest to możliwe poprzez stronę główną Ministerstwa Sprawiedliwości www.ms.gov.pl bądź przez stronę http://ekw.ms.gov.pl:

Moduł Dostępu do Centralnej Bazy Danych Ksiąg Wieczystych 

http://ekw.ms.gov.pl 

Link dostępny na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości w zakładce: Rejestry i ewidencje, Nowa Księga Wieczysta umożliwia wszystkim osobom fizycznym i prawnym zapoznanie się z treścią księgi wieczystej poprzez sieć publiczną internet, po podaniu pełnego numeru księgi.

Źródło: Ministerstwo Sprawiedliwości

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.