MamBiznes.pl

Euro czeka na reformy

Pobieranie danych ...
2010-05-28 Bankier.pl

Kurs wspólnej waluty wciąż pozostaje na niskim poziomie. Euro jest słabsze niż na koniec poprzedniego tygodnia. Mimo licznych prób politycy wciąż nie potrafią ustabilizować sytuacji wspólnej waluty.

W ostatnich tygodniach kondycja euro była determinowana przez decyzje polityków. Najpierw rynki zareagowały wzrostami na wieść o utworzeniu Europejskiego Mechanizmu Stabilizacyjnego. Pakiet gwarancyjny dysponuje kwotą 750 mld euro przeznaczoną na poręczenia dla państw zagrożonych niewypłacalnością. W zamyśle polityków miał poprawić zaufanie gospodarek krajów strefy euro i ustabilizować kurs wspólnej waluty.

Następnym wydarzeniem dużej wagi była decyzja niemieckiego regulatora rynku – BaFin- o zakazie nagiej krótkiej sprzedaży. Reakcją na informacje płynące z Niemiec była panika na rynku, która przekładała się na spadki indeksów giełdowych w Europie i dalszą deprecjację euro. W tym samym tygodniu Niemcy i Francja postanowiły, że będą ściślej współpracować w walce z kryzysem.

Kolejny wstrząs na rynkach wywołała informacja o upadłości hiszpańskiej kasy oszczędnościowej CajaSur. Podkopała ona zaufanie do sektora finansowego w Europie, w rezultacie czego ceny akcji banków i ubezpieczycieli spadały po kilka procent przez dwa dni z rzędu.

W międzyczasie politycy prześcigali się w deklaracjach dotyczących redukcji deficytów. Ostatnio duże cięcia zapowiedziały Włochy, a Hiszpania przegłosowała już pierwszy pakiet oszczędnościowy.

Dziś o poranku euro osłabia się wobec dolara o 0,2%. O 9:15 kurs EUR/USD wynosił 1,2343 dolara za euro. Był niższy niż na początku tego tygodnia i pozostaje na poziomie z kwietnia 2006 r. Euro umacniało się wobec jena o 0,25%. Kurs EUR/JPY wciąż jest tak niski, jak pod koniec 2001 r.

Euro będzie pozostawać w trendzie spadkowym do czasu, kiedy problemy z deficytem budżetowym nie zostaną rozwiązane. Brak zaufania inwestorów do deklaracji polityków jest zrozumiały, gdyż wszelkie próby oszczędności będą spotykać się z dużym oporem społeczeństwa, co może zniechęcić niektóre rządy do podjęcia wyzwania reform.

P.L.

Pobieranie danych ...