Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Euro pozostaje w kryzysie

2010-05-25 Bankier.pl

Nowy tydzień przyniósł złe wieści dla strefy euro. W Hiszpanii bank centralny był zmuszony przejąć kontrolę nad zadłużonym CajaSur, co wpędziło w panikę inwestorów.

Dziś o poranku euro pogłębia wczorajsze spadki. Zdążyło już roztrwonić zyski z końca poprzedniego tygodnia, kiedy dobrej postawie wspólnej waluty służyły informacje o porozumieniu między Niemcami a Francją.

W miniony czwartek kanclerz Angela Merkel ustaliła z prezydentem Nicolasem Sarkozym wspólne stanowisko w sprawie wyboru środków walki z kryzysem finansów publicznych. Najważniejsze kraje strefy euro zadeklarowały chęć zaostrzenia przepisów dotyczących ograniczeń maksymalnych wydatków budżetowych. Wspólne stanowisko zostało potwierdzone w piątek podczas spotkania grupy roboczej Unii Europejskiej. Ponadto w piątek Bundestag potwierdził udział Niemiec w systemie EMS.

W świetle zeszłotygodniowych wydarzeń euro zyskiwało na wartości. Sytuacja zmieniła się w sobotę, kiedy Bank Hiszpanii musiał interweniować na rynku, przejmując zadłużoną regionalną kasę CajaSur. Przypomniało to inwestorom o problemach nękających strefę euro. Widmo załamania finansów w Europie powróciło i zmusiło euro do odwrotu.

Kurs euro już drugi dzień z rzędu traci na wartości. Dziś o 9:00 osłabiał się do dolara niemal 0,5%. Mając na uwadze wczorajsze osłabienie o 1,8% jest to znacząca strata. Kurs EUR/USD wynosił dziś o poranku 1,2286 dolara utrzymując się na poziomie z kwietnia 2006 r.

Euro znacząco osłabia się także wobec japońskiej waluty. Dziś o poranku jen umacniał się do euro o niemal 1%. Kurs EUR/JPY wynosił 111,43 jena co oznacza poziom z końca 2001 r. Euro traciło również wobec franka szwajcarskiego, spadając niemal 0,9% oraz wobec funta brytyjskiego notując mocne osłabienie o więcej niż 1,4%.

Strefa euro wciąż znajduje się w kryzysie. Inwestorzy nerwowo reagują na każdy sygnał o problemach w sektorze bankowym. Brak zaufania do działań polityków przekłada się na słabą kondycję wspólnej waluty. Na dziś nie widać lepszych perspektyw dla wspólnej waluty.

P.L.

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.