Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Ile czasu ma pracownik na zaskarżenie wypowiedzenia?

Czy pracownik ma prawo wycofać swoje podanie, które złożył pracodawcy „pod presją”? Ile ma na to czasu? Chodzi o rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron.

Kwestia cofnięcia wypowiedzenia o pracę złożonego pracodawcy nie jest regulowana kodeksem pracy. Wypowiedzenie warunków pracy ma moc wiążącą, jeżeli zostało dostarczone przez pracownika pracodawcy. Kwestia presji na pracowniku, jest okolicznością łagodzącą złożenie takiego wypowiedzenia, lecz niestety nieprzesądzającą o jego bezskuteczności.

Pracownik wszelkie próby wywierania nacisku przez pracodawcę powinien zgłaszać Państwowej Inspekcji Pracy. Pracownikowi, który czuje się „oszukany”, przysługuje prawo zaskarżenia wypowiedzenia do sądu pracy, nawet wówczas kiedy rozwiązuje on umowę o pracę za porozumieniem stron. Ma trzy lata, licząc od zakończenia stosunku pracy, na pozwanie pracodawcy o naruszenie przez niego kodeksu pracy w części dotyczącej pracownika.

Warto dodać, że wypowiedzenie umowy jest oświadczeniem woli zmierzającym do ustania więzi prawnej, jaką jest stosunek pracy. Zgodnie z przepisami Kodeksu cywilnego oświadczenie woli jest złożone drugiej stronie wówczas, gdy może się ona zapoznać się z jego treścią (art. 61 § 1 k.c. w związku z art. 300 k.p.). Skuteczność wycofania wypowiedzenia uzależniona jest przede wszystkim od tego, czy samo wypowiedzenie już zostało drugiej stronie doręczone, czy też jeszcze do niej nie dotarło.

Podstawa prawna: Ustawa – Kodeks pracy (Dz.U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94 ze zm.)

Przemysław Gogojewicz

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.