MamBiznes.pl

Kto zostanie najlepszą technologiczną firmą?

Pobieranie danych ...

Ruszyła jedenasta edycja Technology Fast 50 w Europie Środkowej – dorocznego rankingu najszybciej rozwijających się firm technologicznych w regionie.  Celem programu jest zwrócenie uwagi na najszybciej rosnące firmy działające w branży TMT (Technologie, Media, Telekomunikacja).

Ranking organizowany jest niezależnie w 17 krajach poza USA oraz w Europie Środkowej. W naszym regionie w rankingu uczestniczą firmy z Polski, Czech, Węgier, Łotwy, Estonii, Słowacji, Bułgarii, Rumunii, Serbii, Chorwacji, Słowenii, Bośni i Hercegowiny oraz Litwy.

W ubiegłorocznym rankingu na pierwszym miejscu, wśród firm z Europy Środkowej znalazła się polska firma Netmedia S.A. chociaż procentowo najwięcej firm pochodziło z Węgier. Innymi polskimi spółkami, które w poprzednich latach mogły pochwalić się wysokim miejscem w rankingu były m.in. Money.pl, oraz o2.pl

Firma, która chce wziąć udział w rankingu musi spełnić kilka kryteriów:

– roczne przychody muszą osiągać poziom co najmniej 50,000 EUR w każdym z pięciu ostatnich lat objętych analizą (2005-2009),
– centrala firmy musi znajdować się w Europie Środkowej,
– firma musi opracowywać lub produkować własne technologie lub przeznaczać znaczne kwoty na działalność badawczo-rozwojową,
– w jej strukturze własnościowej nie może dominować partner strategiczny,
– zwycięzców typuje się w oparciu o procentowy wzrost przychodów w badanych latach. 

Równolegle wybierane są firmy w trzech podkategoriach: „Wschodzące Gwiazdy”, „Wielka Piątka” oraz nowa podkategoria – „Sustainable Growth”. W pierwszej z wymienionych dziedzin nominowane są „młode” firmy charakteryzujące się dużym potencjałem, ale zbyt krótko prowadzące działalność, by móc spełnić kryteria dotyczące wyników z pięciu lat. Dodatkowym wyznacznikiem jest fakt, że firma musi działać na rynku od trzech do pięciu lat, a jej przychody za każdy rok z ostatnich trzech lat muszą przekraczać 30,000 EUR.

W kategorii „Wielka Piątka” nagradzane są duże, szybko rozwijające się firmy, które w ostatnim pięcioleciu (2005-2009) odnotowały wyjątkowo wysoki wzrost. W stosunku do przychodów wygenerowanych w ostatnim, branym pod uwagę w rankingu roku (2008), stosowane są surowsze kryteria: minimalny wymagany poziom wynosi 25 mln EUR. Natomiast na miano firm zachowujących „Sustainable Growth” zasługują instytucje, które w rankingu znajdują się najdłużej.

„Program Fast 50 zawsze przyciągał innowacyjne firmy, które w większości działały w branży internetowej oraz sektorze oprogramowania i telekomunikacji. Wraz z narastającą dojrzałością tych branż jesteśmy niezmiernie ciekawi, jak będzie kształtować się struktura finalistów w roku 2010 i jakie nowe gwiazdy innowacyjności pojawią się w naszym rankingu” – powiedział Dariusz Nachyła, Partner odpowiedzialny w Europie Środkowej za usługi dla sektora technologii, mediów i telekomunikacji.

Formularz rejestracyjny on-line oraz szczegółowe warunki udziału znajdują się na stronie internetowej www.deloitte.com/fast50ce. Tegoroczna edycja konkursu zakończy się 9 lipca 2010 r. 

Ogłoszenie wyników nastąpi 19 października 2010 r. Podobnie jak w latach poprzednich zwycięzcy konkursu regionalnego będą automatycznie nominowani w konkursie ogólnoeuropejskim pod nazwą „Technology Fast 500 EMEA”.

– Własny start-up, czyli od zera do milionera

– E-biznes – jak zarobić pierwszy milion?

– Został milionerem choć nie chciał

– Złoty interes chłopca z zapałkami

– Młodzi gniewni postawili na własny biznes

Pobieranie danych ...