Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Nowe finansowanie dla funduszy venture capital od PFR Ventures. W 2024 roku może nastąpić ożywienie na rynku startupów

Fundusze venture capital

PFR Ventures uruchomi w 2024 roku nowe środki dla około 40 funduszy venture capital. Kapitał publiczny wyniesie około 2 mld zł, a inwestorzy prywatni dołożą dodatkowy 1,1 mld zł. W przyszłym roku może nastąpić zapowiadane ożywienie na rynku startupów.

W ostatnich latach startupy nie mogły narzekać na dostępność finansowania, w szczególności na starcie swojej działalności. Jednak zmieniło się to w tym roku. Dotychczas głównymi motorami był Polski Fundusz Rozwoju oraz Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. PFR Ventures zapowiedział uruchomienie nowych środków finansowych na przyszły rok z programu Fundusze Europejskie dla Nowej Gospodarki. Pozwoli to na zainwestowanie w około 40 funduszy venture capital, co będzie stymulować finansowanie dla startupów.

„Rynek VC jest motorem finansowania innowacji. PFR w ostatnich latach stał się największym inwestorem instytucjonalnym w fundusze PE/VC w tej części Europy. Od początku mówiliśmy, że kluczowe jest, aby środki były dostępne na każdym etapie rozwoju firmy oraz długoterminowo. Dlatego to ważne, że PFR Ventures startuje z kolejnym duży programem finansowanym ze środków UE w ramach FENG. Zamierzamy zainwestować około 2 miliardy złotych w 40 zespołów zarządzających. Wśród nich ponownie znajdą się tzw. first-time teams, ale kapitał trafi także do istniejących już zespołów zarządzających, które będą uruchamiać swoje kolejne fundusze” – zapowiada Paweł Borys, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju.

W ramach funduszy europejskich, PFR Ventures uruchomi nowe edycje programów PFR Starter, Biznest, Otwarte Innowacje, KOFFI i CVC. Pierwszy nabór ma wystartować 12 lutego 2024, natomiast kolejny planowany jest na koniec marca.

Warto przeczytać: „Czasy, w których dostawało się łatwo pieniądze na rozwój startupu skończyły się i szybko nie wrócą” – Szymon Janiak, współtwórca Czysta3.vc

Nowe finansowanie dla venture capital

W 2023 roku mogliśmy zaobserwować spadek aktywności funduszy venture capital. Wojna na Ukrainie wpłynęła na globalny rynek VC i nastąpiła również znacząca redukcja finansowania. W ostatnich latach motorem napędowym był wspomniany PFR oraz NCBR. Pozytywna zmiana może nastąpić już na początku przyszłego roku, ponieważ PFR Ventures zapowiedział uruchomienie 5 programów.

„Kluczowe będzie uruchomienie kolejnej fali kapitału publicznego. PFR już zapowiedział kontynuację dotychczasowych programów. W związku z tym powstanie sporo ciekawych funduszy, zarówno nowych jak i takich z doświadczonymi osobami na tym rynku. Będziemy mieli dostęp do większego kapitału, co oznacza, że będzie większa stymulacja. Pojawienie się kapitału będzie stanowić dodatkowy bodziec dla aniołów biznesów, którzy lubią koinwestować z funduszami. Dlatego możemy spodziewać się większej liczby inwestycji. Jeżeli faktycznie wyciągnęliśmy lekcje z ostatnich lat, to uważam, że powinniśmy poprawić swoją efektywność inwestycyjną” – wskazywał Szymon Janiak, współtwórca Czysta3.vc, w rozmowie z Mam Biznes.

Nowe środki będą pochodzić z funduszy europejskich, co pozwoli na przeznaczenie ich na około 40 funduszy venture capital. Wkład publiczny ma wynieść 2 mld zł, natomiast pojawi się jeszcze dodatkowy 1,1 mld zł od inwestorów prywatnych (aniołowie biznesu). Dzięki temu finansowaniu, fundusze VC chętniej będą wspierać startupy. Zarówno na etapie prototypów po kapitał na ekspansję zagraniczną.

„Polski rynek venture capital jest w zupełnie innym miejscu niż jeszcze 5 lat temu. Doszło do potężnej zmiany w świadomości uczestników rynku, znacznie wzrosła ich aktywność i pobudził się apetyt na finansowanie innowacji. Dużą rolę odegrały w tym środki unijne, które pozwoliły na zbudowanie fundamentów naszego ekosystemu. Liczba nowych zespołów inwestycyjnych i transakcji dokonanych do końca roku 2023 świadczą o sukcesie dotychczasowych programów. Nowe edycje programów PFR Ventures będziemy kontynuować na dotychczasowych zasadach, z nieznacznymi poprawkami (…)” – mówi Maciej Ćwikiewicz, prezes PFR Ventures.

5 programów od PFR Ventures

Pierwsze nabory do programów mają wystartować już 12 lutego 2024 roku. Kolejny planowany jest na końcówkę marca. Jak wskazuje PFR Ventures, pierwsze umowy mogą zostać podpisane na przełomie maja/czerwca. W kolejnych kwartałach będą planowane kolejne nabory. Poniżej wymieniamy 5 programów, które zostaną uruchomione.

  • PFR Starter: inwestycje w małe i średnie przedsiębiorstwa na wczesnym etapie rozwoju.
  • Biznest: podobnie jak PFR Starter. Dodatkowo aktywizacja inwestorów prywatnych i transfer wiedzy od osób z dużym doświadczeniem rynkowym.
  • Otwarte Innowacje: inwestycje w małe i średnie przedsiębiorstwa z komponentem B+R+I znajdujące się na zarówno na wczesnych jak i dalszych etapach rozwoju.
  • KOFFI: inwestowanie poprzez pośredników finansowych w małe i średnie przedsiębiorstwa na etapie wzrostu, rozwoju, ekspansji, będące w fazie rozszerzania działalności lub realizacji nowych projektów, a także przechodzące na nowe rynki lub na nowe rozwiązania.
  • CVC: dostarczenie kapitału innowacyjnym spółkom poprzez Fundusze CVC (corporate venture capital) wraz ze środkami inwestorów korporacyjnych.

Pojawienie się kapitału publicznego na rynku pozwoli na większą liczbę inwestycji, zarówno od funduszy venture capital jak i aniołów biznesu.

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.